Ciekawostki
Zapraszam do „Kuźni Talentów”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 25 września 2019 12:39    PDF Drukuj Email

Kuźnia Talentów to nie tylko miejsce pracy dla artystów wszelakiej maści czy prywatna galeria sztuki, ale też  miejsce, w którym swoje pasje mogą realizować miłośnicy malarstwa, kowalstwa artystycznego, rzeźbiarstwa i wielu innych dziedzin sztuki (ale nie tylko). A wszystko pod okiem Marka Kałuży, rzeźbiarza i propagatora sztuki, który w budynku dawnej przepompowni stworzył niezwykle ciekawe miejsce. I to w Iławie.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 19 października 2019 15:57 )
 
Drużyna IMPULS zwycięzcą European Rover Challenge 2019
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 16 września 2019 11:33    PDF Drukuj Email

Już po raz piąty konstruktorzy z całego świata stanęli do rywalizacji w międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich ERC. Spośród 28 zespołów z 13 krajów świata, które przyjechały do Kielc, bezkonkurencyjna okazała się ekipa IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej, a tuż za nimi na podium uplasowali się zawodnicy z Uniwersytetu Technicznego w Ostrava. Oprócz samych zawodów, wydarzeniu w tym roku towarzyszyła Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych oraz konferencja branżowo-biznesowa.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 08 października 2019 08:57 )
 
Pamiętali o brawurowej akcji „Jędrusiów”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 07 września 2019 10:18    PDF Drukuj Email

12 marca 1943 roku oddział „Jędrusiów” rozbił więzienie w Opatowie. Na ścianie budynku, w którym mieściło się więzienie, społeczeństwo miasta i gminy upamiętniło ten fakt poprzez wmurowanie pamiątkowej tablicy.Przy bramie dawnego więzienia zawisła tablica pamiątkowa, która przypomina o heroicznej akcji oddziału partyzanckiego "Jędrusie" na więzienie w Opatowie, w marcu 1943 roku. Zapewne trzeba było mieć odwagę, by wtargnąć do strzeżonego więzienia i uwolnić 80 osób, a wielu z nich było skazanych przez gestapo na karę śmierci. Po śmierci Jasińskiego, niewielkim wówczas oddziałem "Jędrusiów" dowodził Józef Wiącek ps. "Sowa".

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 08 października 2019 08:25 )
 
"Naturalnie odpowiedzialna” marka Dafi propaguje firmowe pasieki
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 18 czerwca 2019 11:56    PDF Drukuj Email

Na terenie kieleckiej spółki Formaster Group, właściciela marki Dafi oficjalnie otwarto firmową pasiekę. Wydarzenie odbyło się 14 czerwca. W 10 ulach nowy dom znalazło pół miliona pszczół. Obecność tych owadów jest ważna dla bioróżnorodności, co w konsekwencji może uchronić ekosystem przed degradacją, której skutki będą nieodwracalne.
-Zależy nam, aby Kielczanie, a szczególnie nasze dzieci, żyły w pięknym i zdrowym otoczeniu – powiedział Maciej Bursztein, członek zarządu i dyrektor ds. rozwoju Formaster Group, właściciela marki Dafi. -Otwarcie pasieki to tylko część całości strategii odpowiedzialnego biznesu, którą cały czas doskonalimy. Wierzę, że nasze działania zainspirują innych. Niektórym misja połączenia pierwiastka firmowego z ulami może wydać się dość trywialna. Zapewniam jednak, że punkt widzenia zmienia się w momencie, gdy uzmysłowimy sobie, jak pożytecznymi owadami są pszczoły. Przedsiębiorstwa realizujące swoje cele ekonomiczne nie powinny zamykać się tylko na własny interes, ale pozostawiając ślad w naturze, rekompensować go – dodał. W trakcie wydarzenia przekonywał: Warto oswajać ludzi z pszczołami i pokazywać, że istnieją specjalne odmiany tych owadów, pośród których możemy czuć się bezpiecznie, nawet bez ochronnego stroju. Firmowa pasieka ma pełnić również funkcję edukacyjną, dlatego też firma zamierza organizować spotkania dla dzieci i młodzieży, podczas których będzie zaszczepiać miłość do przyrody.
W pasiece Dafi zamieszkały łagodne i nierojliwe pszczoły Buckfast. Owady są pod opieką specjalisty z kieleckiego Oddziału Ligi Ochrony Przyrody, Mistrza Pszczelarskiego i inicjatora projektu „Pszczoły w mieście” - Krzysztofa Antoszewskiego.

alt

-Rozmowy z firmą Formaster Group na temat projektu ,,Pszczoły w mieście” rozpoczęliśmy na początku 2019 roku. Od razu spotkałem się z dużą aprobatą, entuzjazmem i chęcią zaangażowania w problem zapobiegania spadkowi liczebności populacji pszczół miodnych.– powiedział. - Pszczoły są dla nas niezwykle ważne i to z różnych powodów. Dla organizacji takiej jak Liga Ochrony Przyrody pszczoły są niesamowitym przykładem, dzięki któremu możemy pokazać, że dbając o przyrodę, dbamy przede wszystkim o człowieka i że człowiek jest w centrum wszystkich ekologicznych działań. Ule powinny przypominać, że pszczoły na całym świecie wymierają, a każdy z nas powinien wykonać własny ruch, aby temu zapobiegać. Ponadto koniecznie musimy edukować społeczeństwo i nie traktować tych owadów jako intruzów, bądź agresorów - dodał. Mistrz Pszczelarski zaznaczył również, że miasto jest odpowiednim miejscem dla tych owadów, ponieważ używa się tu znacznie mniej środków owadobójczych niż na uprawnych polach. Kwitnące rośliny w parkach i ogrodach również temu sprzyjają.

alt

W oficjalnym otwarciu pasieki Dafi wzięli udział przedstawiciele samorządów, świata nauki, instytucji i stowarzyszeń zajmujących się ochroną przyrody, a także ambasadorzy związani z marką Dafi, cieszący się olbrzymimi zasięgami w mediach społecznościowych: aktorka Katarzyna Cichopek, trener i motywator Daniel Qczaj oraz brązowy medalista olimpijski Damian Janikowski. Katarzyna Cichopek zaznaczyła, jak ważna jest dla niej współpraca z firmą, której nie jest obojętna przyroda oraz to, w jakich warunkach będą żyć przyszłe pokolenia. -Warto podejmować współprace z firmami, które są społecznie odpowiedzialne, ponieważ w ten sposób pokazujemy, że popieramy ich działania, inspirujemy innych i zachęcamy do podobnych inicjatyw. Jestem przekonana, że najważniejszy jest efekt skali, niech każdy zacznie od swojego małego kawałka ziemi.  – powiedziała Katarzyna Cichopek, obserwowana przez prawie 400 tysięcy fanów na Facebooku oraz Instagramie. Podczas wydarzenia Damian Janikowski wyjaśnił, jak ważne jest, by influencerzy dostarczali swoim odbiorcom nie tylko rozrywki czy scen ze swojego życia i kariery, ale też nawoływali do angażowania się w sprawy społeczne. – Wiem, że jestem obserwowany przez wiele osób, również przyszłych zawodników. Punktem honoru jest dla mnie kształtowanie w nich właściwych postaw. Każdego dnia staram się pokazywać, że niekiedy wystarczy odpowiednia motywacja i determinacja, by odnieść sukces. Może to być sukces na polu zawodowym, ale również umiejętność podejmowania wyzwań. Wybieram jak najwięcej produktów wielokrotnego użytku, dlatego też zrezygnowałem z kupowania jednorazowych butelek z wodą ze sklepu. Cieszą mnie codzienne dziesiątki wiadomości od moich fanów, którzy podejmują się podobnych zmian. Jestem dumny, że mogę im w tym pomóc. – tłumaczył. Daniel Qczaj, trener i motywator, uderzający autentycznością w mediach społecznościowych oraz bijący rekordy popularności, dopytywał obecnego w trakcie wydarzenia Mistrza Pszczelarskiego o rytuały w pasiece. – Wiele moglibyśmy się od pszczół nauczyć — wytrwałości, pracowitości, genialnego delegowania obowiązków. Pszczoły podobno komunikują się ze sobą za pomocą feromonów, ale też przez… taniec! Jak w istocie jest z tym tańcem? – pytał zaciekawiony. Mistrz Pszczelarstwa wyjaśnił: Taniec to najbardziej charakterystyczna forma porozumiewania się pszczół, zwany jest też mową pszczół. Polega na regularnie powtarzających się ruchach, za jego pomocą pszczoły wskazują na kierunek, odległość lub obfitość pożytku. Wyróżnia się m.in.  taniec okrągły – gdy źródło pożytku jest w niewielkiej odległości od ula, taniec wywijany – gdy odległość ta jest większa niż 100 m, taniec sierpowaty – kiedy jest ona pośredni, a nawet taniec alarmowy – gdy do ula zostanie przyniesiony szkodliwy pokarm…
Firma Formaster Group jest przekonana, że jeśli na całym świecie pasieki miejsko-firmowe są możliwe, to u nas też powinno się je rozwijać. Co więcej właściciele zapowiedzieli, że nie chcą poprzestać na zasiedlaniu pszczołami tylko jednego miejsca. Już wkrótce druga pasieka Dafi pojawi się na terenie siostrzanej firmy – w Bilczy. Kolejnych 10 uli powstanie również na terenie Kielc, dzięki akcji, która prowadzona jest w mediach społecznościowych marki. Formaster Group przekaże na ten cel 1 zł za każde udostępnienie spotu proekologicznego. Misją jest uzyskanie kwoty 10 000 zł.

alt

Maciej Bursztein podkreślił podczas wydarzenia, że firma pragnie oddać naturze połowę ziemi wokół swojego terenu. To miejsce pasieki Dafi oraz przyświecający spółce cel – bioróżnorodność. W imię tego firma zrezygnuje również z koszenia trawników. - Niektórym ten pomysł może wydać się dość rewolucyjny, ale perspektywa zmienia się, gdy celem tego kroku jest możliwość ocalenia wielu gatunków roślin, owadów czy ptaków– tłumaczył.
W trakcie wydarzenia nagrano felieton o pszczołach w mieście, który pojawi się w programie ,,Pytanie na śniadanie” na antenie TVP2 w sobotę 22 czerwca. Z kieleckiej firmy na żywo nadawano również prognozę pogody, transmitowaną podczas porannej edycji tego programu.

Poprawiony ( piątek, 28 czerwca 2019 13:47 )
 


Strona 1 z 37