Zapraszam do „Kuźni Talentów”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 25 września 2019 12:39    PDF Drukuj Email

Kuźnia Talentów to nie tylko miejsce pracy dla artystów wszelakiej maści czy prywatna galeria sztuki, ale też  miejsce, w którym swoje pasje mogą realizować miłośnicy malarstwa, kowalstwa artystycznego, rzeźbiarstwa i wielu innych dziedzin sztuki (ale nie tylko). A wszystko pod okiem Marka Kałuży, rzeźbiarza i propagatora sztuki, który w budynku dawnej przepompowni stworzył niezwykle ciekawe miejsce. I to w Iławie.


Łatwo tam trafić, zarówno z centrum miasta, jak i z innych jego części (np. dworca kolejowego, portu, przystani żeglarskich czy pensjonatów i innych obiektów noclegowych). Stary, niewykorzystywany od lat budynek dawnej przepompowni (powstały w 1903 roku) przy ul. Dąbrowskiego, tuż przy moście przerzuconym nad rzeką Iławką, od niedawna ma nowe przeznaczenie.
Miejscowy artysta rzeźbiarz Marek Kałuża otworzył tu Kuźnię Talentów czyli miejsce, w którym wszyscy chętni mogą doskonalić swoje artystyczne umiejętności w dziedzinie malarstwa, kowalstwa artystycznego, rzeźbiarstwa czy innych. Pamiętał też o sobie, tworząc miejsce dla pracy twórczej.

alt


Sama praca to nie wszystko, bo Kuźnia jest też miejscem spotkań i dyskusji oraz nietypową galerią sztuki. Stąd znajdziemy tu wiele naprawdę wyjątkowych eksponatów, w tym te związane z okresem okupacji hitlerowskiej. A liczba i różnorodność tych eksponatów jest zaiste imponująca.

alt


- Staram się także organizować inne wydarzenia artystyczne jak spotkania z poezją, recitale czy inne. Gościłem tu także przedszkolaki, by pokazać im jak dawniej wypiekało się domowymi sposobami chleb na naturalnym zakwasie. Co ciekawe, tym się muszę wręcz pochwalić, że trafiają do mojej Kuźni także turyści i to nie tylko krajowi. Niedawno gościłem Francuzów, Norwegów i Niemców – wyjaśnia Marek Kałuża, gospodarz iławskiej Kuźni Talentów.  

alt

Przyznam się szczerze, że trafiłem tu przypadkiem. A do odwiedzin tego miejsca zachęcił mnie wiszący przy ulicy banner i wcale tego nie żałuję. Ba, wręcz polecam je wszystkim, którzy się wybiorą do miasta położonego przy najdłuższym jeziorze w Polsce.

alt


Poprawiony ( sobota, 19 października 2019 15:57 )