Kultura
Jubileuszowa „Baszta” już za kilka tygodni…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 09 czerwca 2019 19:34    PDF Drukuj Email

Od 12 do 14 lipca w Czchowie, pięknym miasteczku położonym nad Dunajcem, odbędzie się kolejna edycja Baszta Jazz Festiwal. Tegoroczna uczta dla wszystkich fanów jazzu tradycyjnego organizowana przez Burmistrza Miasta i Gminy w Czchowie oraz tamtejszy Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji będzie jubileuszowa bo XX. Patronem medialnym tego wydarzenia, jak co roku, będzie m.in. nasz Pozytywny Portal Informacyjny.

Więcej…
 
Warsaw Summer Jazz Days już w lipcu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 28 maja 2019 11:00    PDF Drukuj Email

Zespół Stanleya Clarka, trio Scotta Hendersona czy wreszcie znakomity saksofonista Kenny Garrett z kwintetem to tylko niektórzy wykonawcy kolejnej edycji organizowanego przez Impresariat Adamiak Jazz Letniego Festiwalu w Warszawie.

Więcej…
 
„Spektakl Sezonu – teatr jeszcze bliżej”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 22 maja 2019 10:07    PDF Drukuj Email

Od 1 do 30 czerwca w Teatrze im. Adama Mickiewicza trwać będzie plebiscyt publiczności na najlepszy „Spektakl Sezonu”. Przypominamy, że głosy oddawać można na jedno z dziesięciu zaprezentowanych przedstawień.

Więcej… Poprawiony ( środa, 05 czerwca 2019 10:13 )
 
Łukasz Pawlik z zespołem i Mike Stern to tylko preludium…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 10 maja 2019 13:19    PDF Drukuj Email

To wydarzenie zapowiada się niezwykle smakowicie dla wszystkich miłośników jazzowego frazowania. Na cenie Kieleckiego Centrum Kultury zapowiada się niezwykłe muzyczne spotkanie. I to niedługo – 4 lipca. Warto już ten termin sobie zarezerwować.


Wierzymy, że od osiemnastu lat potrafimy poskromić Wasz apetyt na pierwszoligowy jazz podczas festiwalu Memorial To Miles. Często ubolewaliśmy jednak, że robimy to jedynie raz w roku. Pełnoletności festiwalu jest zatem doskonałym pretekstem, by zaostrzyć Wasz głód na kilkanaście tygodni przed właściwym terminem Memorialu. Nie liczcie jednak na skromną przystawkę!
Po raz pierwszy zapraszamy Was na preludium Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival, podczas którego popis umiejętności pokaże legenda gatunku – Mike Stern. Ten absolutnie fenomenalny gitarzysta dzielił sceny z Milesem w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku oraz miał spory wpływ na ówczesne brzmienie studyjne Davisa. Mike znany jest z tego, że zawsze znajdzie czas na kooperację z utalentowanymi muzykami z całego świata. Z tej okazji skorzystał m.in. Łukasz Pawlik, który wraz ze swoim kwartetem, współpracują ze Sternem od 2016 roku.
Wiemy, początek lipca sprzyja scenom plenerowym. Biletowany koncert w sali jest zatem ryzykowną próbą. Jeśli jednak nam zaufacie i zdecydujecie się zasiąść w wygodnych fotelach Dużej Sceny KCK 4 lipca, zaoferujemy Wam 20 % zniżkę podczas zakupu karnetu na tegoroczną edycję festiwalu Memorial To Miles, który odbędzie się w ostatni weekend września.  
Szczegóły projektu:
Mike Stern & Łukasz Pawlik Quartet to kolejna odsłona współpracy między Łukaszem Pawlikiem a amerykańską legendą jazzowej gitary, zapoczątkowanej gościnnym udziałem Sterna w nagraniach płyty „Lonely Journey”, wydanej w 2016 roku. Współpraca między muzykami wkrótce po ukazaniu się albumu nabrała nowej dynamiki i z czysto studyjnej interakcji przeniosła się na scenę. W składzie zespołu Łukasza Pawlika na stałe grają muzycy, z którymi również współpracuje w studio: Dawid Główczewski, Cezary Konrad i Paweł Pańta.

alt

Wzbogacenie zespołu o osobowość i charyzmę Mike’a Sterna okazało się strzałem w dziesiątkę, porywając w 2017 roku polską publiczność licznie zgromadzoną na koncertach.
Nowy rozdział współpracy muzyków otwiera udział Sterna w nagraniach kolejnej autorskiej płyty Łukasza zatytułowanej „Long-Distance Connections”. Nagrania nowego materiału miały miejsce na trzech kontynentach: w Europie, USA i Australii. Dzięki możliwości, jakie daje współczesna technologia, możliwym było zgromadzenie na jednym krążku całej plejady gwiazd, których napięte kalendarze koncertowe nie pozwoliłyby na zebranie wszystkich w jednym studio w jednym czasie.
Kanwą dla nowej muzycznej opowieści jest 8 kompozycji Łukasza Pawlika, łączących w sobie elementy różnych stylów muzycznych. Dominuje jazzowa improwizacja, ale znajdziemy też odniesienia do world-music, efekty specjalne, mogące nasuwać skojarzenia z muzyka filmową, dużo elektroniki, ale też i wierność akustycznym ideałom (wykorzystanie wiolonczeli, fortepianu). Mimo kompozycyjnej i aranżacyjnej złożoności skomponowanego materiału, na pierwszy plan wysuwają się osobowości zaproszonych do nagrań muzyków. To oni nadają muzyce ostateczny kształt.
Mike Stern wystąpił na płycie w trzech utworach, które usłyszeć będzie można podczas koncertu. Nie zabraknie także utworów amerykańskiego gitarzysty, takich jak Chromazone, KT i innych.   
Kupując bilet zyskujesz 20% zniżkę na karnet XVIII edycji Memorial To Miles. Szczegóły: Impresariat KCK 41 344-90-54
Tekst ze strony Kieleckiego Centrum Kultury


Poprawiony ( czwartek, 30 maja 2019 13:17 )
 
„Gorąca Wiosna jazzowa” w Częstochowie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 04 maja 2019 12:04    PDF Drukuj Email

Na początku czerwca w Częstochowie organizowany jest festiwal jazzu tradycyjnego pn. „Hot Jazz Spring”. To już 15 edycja tej imprezy, która do miasta nad Wartą przyciąga liczne rzesze fanów tego gatunku muzyki.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 21 maja 2019 12:09 )
 
Kielce zapraszają miłośników organów Hammonda
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 28 kwietnia 2019 12:48    PDF Drukuj Email

Na przełomie maja i czerwca w Kielcach odbędzie się kolejna edycja wydarzenia, które jest dedykowane wszystkim miłośnikom brzmienia organów Hammonda

Więcej… Poprawiony ( piątek, 17 maja 2019 12:52 )
 
Summer Jazz Festiwal w Krakowie zbliża się ogromnymi krokami…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 13 kwietnia 2019 16:59    PDF Drukuj Email

Coraz bliżej do kolejnej edycji organizowanego przez Cracovia Music Agency znakomitego wydarzenia kulturalnego w Krakowie, jakim bez wątpienia jest „Summer Jazz Festiwal”. Program tegorocznego może nie zapowiada się spektakularnie, nie mniej jednak obfitował będzie w wiele koncertów, na których warto czy wręcz należy być.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 12 maja 2019 17:06 )
 
PRZEDWIOŚNIE, czyli konkurs dla świętokrzyskich artystów
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 07 kwietnia 2019 13:02    PDF Drukuj Email

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza związanych z regionem artystów do zaprezentowania swoich dokonań i udziału w 42. Interdyscyplinarnym Konkursie Plastycznym Województwa Świętokrzyskiego PRZEDWIOŚNIE 2019. Prace należy dostarczać do 10 maja. Wernisaż wystawy – 21 czerwca.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 03 maja 2019 08:28 )
 
O wielokulturowości Górnego Śląska
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 11 marca 2019 06:54    PDF Drukuj Email

„Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej”, to tytuł wystawy stałej, którą od jakiegoś czasu można oglądać w Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 02 kwietnia 2019 07:02 )
 
Koncerty, koncerty i jeszcze raz…koncerty
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 18 lutego 2019 17:32    PDF Drukuj Email

Pat Metheny, Kandince Springs, Elton John, Nigel Kennedy z Mike’m Sternem czy Erykah Badu, Kenny Garrett, Foreigner to wokaliści, zespoły bądź muzycy, których będziemy mogli podziwiać na koncertach w Polsce w najbliższych miesiącach. I to nie jest ich cała lista!

Więcej…
 


Strona 1 z 18