Kultura
O wielokulturowości Górnego Śląska
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 11 marca 2019 06:54    PDF Drukuj Email

„Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej”, to tytuł wystawy stałej, którą od jakiegoś czasu można oglądać w Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 02 kwietnia 2019 07:02 )
 
Koncerty, koncerty i jeszcze raz…koncerty
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 18 lutego 2019 17:32    PDF Drukuj Email

Pat Metheny, Kandince Springs, Elton John, Nigel Kennedy z Mike’m Sternem czy Erykah Badu, Kenny Garrett, Foreigner to wokaliści, zespoły bądź muzycy, których będziemy mogli podziwiać na koncertach w Polsce w najbliższych miesiącach. I to nie jest ich cała lista!

Więcej…
 
Agnieszka Kotarba i jej „VACUUM CLEANER”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 19 stycznia 2019 19:06    PDF Drukuj Email

Taki tytuł nosi najnowsza wystawa Agnieszki Kotarby, młodej artystki, którą można już oglądać w Krakowie przy ulicy Gazowej, przy Scenie Supernowa. Wystawa traktuje temat relacji międzyludzkich. Wystawa dostępna będzie do 17 marca br.

Więcej… Poprawiony ( poniedziałek, 18 lutego 2019 11:15 )
 
Otulą Dzika
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 13 stycznia 2019 12:31    PDF Drukuj Email

Na finał akcji Otulamy Dzika zaprasza w piątek 25 stycznia Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Chętni będą mogli jeszcze włączyć się do wspólnego dziergania i zrobić kawałek szalika, a następnie odbędzie się Otulanie Dzika Kiełka. Niech się trzyma ciepło tej zimy!

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 07 lutego 2019 12:30 )
 
Prezentuje twórczość Pawła Pierścińskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 20 grudnia 2018 12:06    PDF Drukuj Email

W niezwykle interesujące wydawnictwo będzie można zaopatrzyć się w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych. To 200 stronnicowy album prezentujący fotografie autorstwa Pawła Pierścińskiego, nieżyjącego „ojca” „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”. Dla wielu miłośników fotografii ten album wydany nakładem kieleckiej instytucji to niewątpliwie  „biały kruk”.


Paweł Pierściński, zaliczany jest do grona najwybitniejszych twórców polskiej fotografii. Zmarły niemal półtora roku temu artysta jest współtwórcą „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”. Jego pejzaże stanowią dla wielu fotografów inspirację w poszukiwaniu swojej wizji fotografii krajobrazowej.
Pierściński fotografią zainteresował się na początku lat 50. ubiegłego stulecia. Był członkiem ZPAF, a wszyscy zapamiętają go jako wybitnego fotografa krajobrazu oraz współtwórcę Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. To kierunek w fotografii artystyczne, preferujący szerokie i proste spojrzenia na krajobraz oraz analizę jego struktury.
Od kilkudziesięciu lat niezmiennie fotografował piękno pejzażu Ziemi Kieleckiej. Ale nie tylko, bo zajmował się również dokumentowaniem wydarzeń związanych z przemijającym czasem, np. fotografią społeczną i związaną z przemysłem regionu. Fotografował także akty i zajmował się fotografią abstrakcyjną. Nieustająco odnajdywał w fotografii nowe inspiracje. Autor ponad 250 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 600 prezentacji zbiorowych polskich i międzynarodowych. Laureat licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych.

alt

A skoro o albumie mowa to wydana pozycja stanowi prezentację niewielkiej części twórczości Pawła Pierścińskiego, który pozostawił po sobie nie tylko zdjęcia ale także ogromną spuściznę tekstów traktujących o istocie fotografii, recenzji czy wstępów do katalogów. To ledwie fragment jego bogatego archiwum fotograficznego, uratowanego przed zniszczeniem i będącego w posiadaniu kieleckiej placówki. To ponad 200 stron zdjęć oraz tekstów w języku polskim i angielskim.

alt

Album zatytułowany „Paweł Pierściński – Fotografia” można zakupić w Biurze Wystaw Artystycznych, przy ul. Kapitulnej 2 w Kielcach. Został wydany przez BWA przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Operacyjnego „Sztuki wizualne”, z którego dofinansowano projekt zatytułowany „Paweł Pierściński (1938 – 2017). Otworzyć zamknięte”. Prezentacja albumu nastąpi 21 grudnia o godzinie 18.

alt

alt


Poprawiony ( niedziela, 20 stycznia 2019 10:55 )
 
Miliony dla kieleckiego teatru
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 17 listopada 2018 10:49    PDF Drukuj Email

Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zostanie wyremontowany. Podpisana została bowiem umowa na kwotę 21 milionów, dzięki którym zabytkowa siedziba kieleckiej sceny dramatycznej odzyska należny jej blask. Z tej kwoty 13 milionów 166 tysięcy złotych to pomoc unijna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a 7 milionów to wkład własny samorządu województwa świętokrzyskiego.

Więcej… Poprawiony ( środa, 26 grudnia 2018 13:04 )
 
To był kolorowy festiwal
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 15 września 2018 06:50    PDF Drukuj Email

Orientalny festiwal „Fala Orientu” odbywał się w Kołobrzegu. To jedna z najstarszych, najsłynniejszych i zarazem największych, pełnych orientalnych kolorów imprez tego typu w naszym kraju. Ten festiwal zagościł w kurorcie nad rzeką Parsętą już po raz dwudziesty pierwszy.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 26 października 2018 09:54 )
 
Zagrają w hołdzie Milesowi …
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 19 sierpnia 2018 09:49    PDF Drukuj Email

Trwają przygotowanie do kolejnej edycji jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych tegorocznej jesieni w Kielcach. Chodzi o „Memorial to Miles” czyli Targi Kielce Jazz Festiwal. W programie festiwalu znalazły się koncerty m.in. tria Możdżer/Danielsson/Fresco, legendarnej grupy „Osjan” i Michała Urbaniaka.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 22 września 2018 13:08 )
 
Wystąpią gwiazdy z Brazylii, Węgier i Polski
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 13 sierpnia 2018 07:12    PDF Drukuj Email

Od czwartku 20 do niedzieli 23 września w Kielcach zorganizowany zostanie Organ Jazz Festiwal czyli międzynarodowe spotkanie wszystkich miłośników organów Hammonda. Organizatorzy przygotowali niezwykle atrakcyjny program, a dominować będą przede wszystkim koncerty muzyków z Brazylii, Węgier i Polski, które zaplanowano w Chicago Organ Music Club i Muzeum Laurensa Hammonda.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 11 września 2018 07:16 )
 
Bracia Zielińscy wystąpią na inaugurację sali koncertowej
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 07 sierpnia 2018 11:43    PDF Drukuj Email

Pierwszego września w Muzeum Laurensa Hammonda oficjalnie nastąpi otwarcie sali koncertowej. Z tej okazji planowany jest koncert, w którym wystąpią znakomici muzycy, liderzy grupy „Skaldowie”, bracia Andrzej i Jacek Zielińscy.Zakończyły się prace przy realizacji ważnego z punktu widzenia Muzeum Laurensa Hammonda przedsięwzięcia. Chodzi o aranżację przestrzeni pod salę koncertową na około 70 miejsc. Powstała scena, zamontowana została specjalna belka na oświetlenie, pulpit sterujący i specjalistyczne nagłośnienie. Dla dobrego odsłuchu sala została też wytłumiona (położono m.in. specjalną wykładzinę dywanową).
Obok sali przygotowano garderobę dla artystów oraz sporych rozmiarów zaplecze gastronomiczne w postaci kawiarenki z barkiem i częścią sanitarną.
Uroczyste otwarcie przestrzeni koncertowej, które planowane jest na sobotę 1 września, uświetni koncert jednego z najbardziej znanych polskich hammondzistów, Andrzeja Zielińskiego któremu towarzyszyć będzie brat Jacek.

alt

Początek koncertu zaplanowano na godzinę 17.


Poprawiony ( czwartek, 30 sierpnia 2018 11:52 )
 


Strona 1 z 18