Miliony dla kieleckiego teatru
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 17 listopada 2018 10:49    PDF Drukuj Email

Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zostanie wyremontowany. Podpisana została bowiem umowa na kwotę 21 milionów, dzięki którym zabytkowa siedziba kieleckiej sceny dramatycznej odzyska należny jej blask. Z tej kwoty 13 milionów 166 tysięcy złotych to pomoc unijna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a 7 milionów to wkład własny samorządu województwa świętokrzyskiego.Zdaniem Michała Kotańskiego, dyrektora teatru, otrzymana kwota to ledwie część tej niezbędnej do sfinansowania całości prac remontowych, która może wynieść ponad 70 milionów złotych. O pozostałe pieniądze teatr będzie ubiegał w innych źródłach.
- Czekamy na rozpisanie konkursu na środki w ramach funduszy norweskich. Odbyłem także wstępne rozmowy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w dalszym ciągu liczymy także na współpracę z władzami samorządowymi - dodaje.
Zdaniem dyrektora, jeżeli do przyszłego roku uda się zabezpieczyć całą kwotę potrzebną do przeprowadzenia remontu, inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu 3-4 lat. Jeżeli nie uda się zgromadzić pełnej kwoty, wówczas prace zostaną podzielone na etapy.

alt

Na czas remontu aktorzy przeniosą się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Aby to było możliwe, część pomieszczeń również musi zostać przystosowana do potrzeb teatru, co będzie kosztować ponad sześć milionów złotych. WDK nie był jedynym miejscem, który był rozważany pod tymczasową siedzibę placówki. Prowadzone były rozmowy z kierownictwem Kieleckiego Centrum Kultury. Pod kątem tymczasowej siedziby rozważany był między innymi budynek synagogi, czy opuszczone hale magazynowe. Jednak każde z tych miejsc wiązało się z koniecznością inwestowania pieniędzy, dlatego kierownictwo teatru ostatecznie zdecydowało się na Wojewódzki Dom Kultury. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone przez samorząd województwa. Przetarg na remont WDK zostanie rozstrzygnięty prawdopodobnie jeszcze w tym roku, aktorzy mogą przenieść się do tymczasowej siedziby latem 2019 roku.

alt

Siedziba Teatru im. Stefana Żeromskiego pochodzi z końca XIX wieku i od lat nie przechodziła poważnego remontu, ze względu na nieuregulowane sprawy własnościowe. Zgodnie z wizualizacją przygotowaną przez pracownię WXCA, teatr po remoncie zyska wiele nowych pomieszczeń i zostanie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Scena zostanie obniżona, dzięki czemu poprawi się widoczność. Wyposażona zostanie m.in. w trzy zapadnie i scenę obrotową. Powstanie też mała scena z ruchomą widownią. Będzie można ją otwierać na dziedziniec budynku, dzięki czemu powstanie teatr letni.

alt

Poprawiony ( środa, 26 grudnia 2018 13:04 )