Otulą Dzika
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 13 stycznia 2019 12:31    PDF Drukuj Email

Na finał akcji Otulamy Dzika zaprasza w piątek 25 stycznia Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Chętni będą mogli jeszcze włączyć się do wspólnego dziergania i zrobić kawałek szalika, a następnie odbędzie się Otulanie Dzika Kiełka. Niech się trzyma ciepło tej zimy!


Inicjatorka akcji – Joanna Biskup - Brykczyńska z działu edukacji BWA – zaprasza w piątek w godz. 12.30 – 14.30 do wspólnych robótek. Osoby, które mają już w tej dziedzinie doświadczenie, prosi o przyjście z własnymi drutami, a dzieci – o przyniesienie szydełek. Wstęp wolny! Na godz. 15 planowany jest finał akcji, czyli Otulanie Dzika długim, ciepłym i kolorowym szalikiem.
Akcję zapoczątkowało wspólne dzierganie w galerii BWA 13 stycznia podczas 27. Finału WOŚP. Za datek do puszki można było zrobić fragment szalika pod okiem specjalistek Joanny Biskup - Brykczyńskiej i Moniki Cybulskiej. W ten sposób Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wsparło kilkadziesiąt osób. Kielczanie przychodzili całymi rodzinami, a młodsze miłośniczki drutów uczyły się od starszych, jak się nimi posługiwać.

alt
Otulanie Dzika wpisuje się w tzw. yarnbombing, czyli dziedzinę sztuki polegającą na okrywaniu drzew czy elementów architektury dzianinami. „Bombardowanie włóczką” ma nie tylko aspekt estetyczny, ale często zwraca również uwagę na problemy społeczne. W 2013 roku mieszkańcy ul. Kostki w Kielcach wspólnie z Joanną Biskup - Brykczyńską robili szaliki dla drzew, które chcieli ocalić przed wycinką. Ich protest odniósł skutek. Akcja miała też dodatkowy, nieoczekiwany efekt – integrację sąsiadów, którzy zaczęli wspólnie organizować pikniki i inne spotkania, nawzajem sobie pomagać. Artystka otulała też m.in. pomnik Henryka Sienkiewicza i Babę Jagę z wieży zegarowej Muzeum Zabawek i Zabawy.

alt


Poprawiony ( czwartek, 07 lutego 2019 12:30 )