Enrico Rava na początek
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 12 lipca 2019 19:22    PDF Drukuj Email

Koncertem Enrico Rava Special Edition  rozpoczął się  w Warszawie  jubileuszowy 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Potrwa do 31 sierpnia.

Jest w czołówce najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce.To jedyny tego typu plenerowy festiwal w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Trwa 2 miesiące wakacyjne, w każda sobotę lipca i sierpnia.

Od lat jest letnią wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy i Mazowsza. Atrakcyjna jest lokalizacja festiwalu – warszawska Starówka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO , gdzie  od wieków bije serce stolicy, a dzięki festiwalowi przez całe wakacje bije w rytmie jazzu.

Tegoroczną edycję tego wydarzenia rozpoczął koncert znakomitego trębacza Enrico Rava i jego projektu Special Edition. Jego nazwisko od lat widnieje w rankingach najlepszych światowych trębaczy. Należy do najważniejszych twórców  europejskiego jazzu. Od lat jest związany z brzmieniem i projektami firmowanymi przez ECM Records.  Włoski trębacz jest jednym z słynniejszych jazzmanów starego kontynentu. Imponująca dyskografia i nagrania z tuzami jazzu jak : Gil Evans , Michel Petrucciani, John Abercrombie, Pat Metheny, Joe Lovano, Avishai Cohen, w tym z Tomaszem Stańko.


alt


XXI wiek to dla Enrico Ravy kolejne znakomite albumy,  koncerty, nagrania i zasłużona sława. To szczególny rok dla artysty. Z okazji 80. rocznicy urodzin  odbywa się światowa trasa koncertowa  trębacza. W specjalnej edycji koncertu towarzyszyć mu będzie  grupa niezwykłych muzyków z którymi współpracował w ostatnich latach: Giovanni Guidi, Gianluca Petrella, Francesco Diodati ,Gabriele Evangelista, Enrico Morello .

Niezwykle bogata i różnorodna dyskografia włoskiego trębacza to dziś ponad 40 albumów nagranych dla prestiżowych wytwórni płytowych  Soul Note, Black Saint, Label Bleu i  naturalnie ECM. Współpracował i nagrywał z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi (wśród nich są m.in. Gil Evans, Joe Henderson, Archie Shepp,  Michael Petrucciani, Pat Metheny, John Abercrombie, Richard Galliano, Charlie Mariano, Joe Lovano,  Dino Saluzzi).
Z upodobaniem grywa popularne włoskie piosenki, ale i repertuar operowy ("L'Opera Va", "Carmen"),  nawet muzykę  rozrywkową Michaela Jacksona ("Rava on the Dance Floor").


alt


Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, min.: European Jazz Award,  Jazzpar Prize. Za zasługi dla muzyki jazzowej i jako największy  muzyk Włoch,  otrzymał zaszczytny Order Rycerza Sztuk Republiki Włoskiej. Przyznano mu Honorowy Doktorat od  Berklee College of Music w Bostonie.

Serdecznie dziękuję Jarkowi Wierzbickiemu za udostępnienie zdjęć z tego koncertu.

Poprawiony ( sobota, 03 sierpnia 2019 19:31 )