Jubileuszowa „Baszta” za nami
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 18 lipca 2019 20:18    PDF Drukuj Email

Przez trzy dni Czchów, miasto nad wijącą się wstążką Dunajca, rozbrzmiewał dźwiękami jazzu tradycyjnego. Od 12 do 15 lipca odbyła się bowiem jubileuszowa, dwudziesta już edycja tego festiwalu. Po raz drugi bez jego „spirytus movens”, nieodżałowanego Jacka Mazura.Pierwszy dzień tegorocznego festiwalu rozpoczął się późnym wieczorem koncertem swingowo - jazzowym w gościnnej „oranżerii” hotelu Łaziska. Wystąpili Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera oraz Mea Culpa & Jazz Roosters. Po koncertach jak zwykle odbyło się spontaniczne muzykowanie podczas jam session.


alt


W sobotę od godziny 14-tej odbywały się próby z uczestnikami konkursu „O Złotą Basztę”, a o 17-tej komisja konkursowa rozpoczęła przesłuchania młodych muzyków w sali kina Baszta.

Krótko później na czchowskim rynku rozpoczął się koncert galowy, a jako pierwsi na scenie zaprezentowali się laureaci Konkursu dla instrumentalistów i wokalistów o „Złotą Basztę’2019”.


alt


Potem wystąpili Ola Music Concept Orchestra. W programie nie mogło zabraknąć oczywiście Parady Nowoorleańskiej, którą poprowadził puzonista Marek Michalak wraz z wieloma muzykami i fanami. Był to wyjątkowy punkt programu, którego jedną z inicjatorek była Teresa Horzymek, której stylowe nakrycia zdobią głowy fanów, manifestujących stary dobry jazz.


alt


Potem zagrali „Boba Jazz Band” (jeden z najlepszych polskich zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci).

Po nich na scenie zagościli przyjaciel festiwalu, zespół który występował podczas każdej jego edycji - Jazz Band Ball Orchestra. W tym roku wystąpili w towarzystwie Basi Gąsienicy-Giewont.

Koncert galowy na Rynku zakończył Leliwa Jazz Band w projekcie z Bartkiem Szułakiewiczem i jego „Fajnymi Dziewczynami”.


alt


oczywiście podczas koncertu nie mogło zabraknąć aukcji prac na rzecz renowacji czchowskiej baszty. W tym roku swoje prace ofiarowały: Agnieszka Karecka, Agata Rościecha-Kanownik, Patrycja Janicka-Raciborska, Teresa Horzymek, Joanna Pasieka, Barbara Pasieka oraz Halina Zapart.

W niedzielę koncerty odbyły się na plaży tuż nad Jeziorem Czchowskim, a zagrali RB Dixie Five zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego, który w RBDF gra na suzafonie. Po nich wystąpili Fortet & Mili Morena czyli dość oryginalna formacja jazzowa, wykorzystującą nowoczesne brzmienia jazzu, naznaczonego wrażliwością słowiańską, oraz elementy muzyki etnicznej, poprzez wprowadzenie latynoskiej sekcji rytmicznej.

Festiwal zakończył Kraków Street Band, którego muzyka urzeka swobodą i pozytywną energią.


alt


Na zakończenie warto przypomnieć, że jazz w Czchowie ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Jego renesans datujemy na przełom 60. i 70. Lat – wówczas swoje umiejętności muzyczne szkolili młodzi adepci jazzowi pod okiem uznanych muzyków. Prawdziwy triumf przyniósł rok 2000, kiedy to 1 lipca na rynku odbył się I Baszta Jazz Festival w Czchowie. Jego „ojcem” był czchowianin z urodzenia – jazzman Jacek Mazur, który przy współpracy z grupą podobnych Mu zapaleńców, stworzyli dzieło wpisane już na stałe w kulturę tego miasteczka, a historię festiwalu tworzyło i nadal tworzy wiele osób.


alt


alt

Do zobaczenia za rok!

Poprawiony ( czwartek, 08 sierpnia 2019 20:34 )