Biennale Krajobrazu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 24 listopada 2016 13:01    PDF Drukuj Email

altNiemal 190 prac fotografików wpłynęło do organizatorów XVII Międzynarodowego Biennale Krajobrazu „Definicja Przestrzeni/Space Definition 2016”. W kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych poznaliśmy zdobywców głównych nagród i mogliśmy obejrzeć część z nadesłanych na konkurs prac.


Organizowane jest już po raz 17. Mowa oczywiście o Międzynarodowym Biennale Krajobrazu DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE- DEFINITION 2016, które nawiązuje do tradycji fotografii krajobrazowej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu i poprzednich edycji Biennale Krajobrazu Polskiego. Istotnym novum tegorocznej edycji jest – z uwagi na gwałtowność zmian nowoczesnego świata – poszerzenie zakresu tematycznego prac również o inne, poza klasycznym krajobrazem i naturą, przestrzenie, w których funkcjonuje współczesny człowiek. To przestrzenie: miejska, industrialna oraz prywatna, osobista.

alt

„Głównym celem Organizatorów była integracja tych artystów fotografików, którzy w swojej twórczości podejmują próby twórczego zdefiniowania takich przestrzeni, oraz szeroka konfrontacja ich dzieł na wystawie pokonkursowej i w wydawnictwie jej towarzyszącym. Międzynarodowy wymiar Biennale pozwala gromadzić prace z różnych stron świata i pokazać jego obraz przefiltrowany poprzez indywidualne spojrzenia artystów fotografików.
W obszarze zdecydowanie fotograficznego charakteru Biennale stworzyliśmy również kategorię video art. – dla tych, którzy pełniej wypowiadają się poprzez ruchome obrazy.
Razem stworzono panoramę przenikających się krajobrazów natury i kultury, określających przestrzeń naszej współczesnej rzeczywistości – tej, w której wspólnie żyjemy”
czytamy w oficjalnych materiałach Organizatorów.

alt

A skoro o nich mowa to zadbali o niezwykle kompetentne i reprezentatywne jury, które oceniło nadesłane na konkurs prace z Polski i Niemiec. Znaleźli się w nim: Tadeusz Rolke, Zbigniew Wichłacz, Andrzej Zygmuntowicz, Krzysztof Zając oraz Stanisława Zacharko-Łagowska.  Ocenili ponad 700 fotografii oraz 5 filmów video autorstwa 188 autorów i do wystawy pokonkursowej zakwalifikowali 93 prace (w tym 3 filmy) 75 autorów. Wyniki i listę nagrodzonych poznaliśmy podczas zorganizowanego w sobotę 19 listopada wernisażu. Oto one: nagrodę Prezydenta Miasta Kielce otrzymał Jan Zych za pracę „Lato”, nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach powędrowała do Zbigniewa Podsiadły za pracę „Sklep”. Wodociągi Kieleckie uhonorowały Annę B. Gregorczyk za fotografię „Archinomie I”. Marek Stańczyk, autor filmu video „Kolekcjoner pejzażu” otrzymał nagrodę BWA w Kielcach.

alt

alt

Złoty Medal Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców powędrował do Andrzeja Gontarza za pracę „Mój kawałek nieba”; Srebrny do Magdaleny Chudzik – praca „Dwa światy”; Brązowy otrzymał Piotr Kaleta - „Między ziemią a niebem”. Medal ZPAF Okręgu Świętokrzyskiego otrzymali: Anna Marcinkiewicz - „Via Dolorosa”, Katarzyna Piądłowska - „Bez tytułu” oraz Monika Chrabąszcz-Tarkowska - „Way”. Nagrodę ZPAF dla młodego twórcy czyli rok nauki w Studiu Fotograficznym ZPAF w Warszawie otrzymał Dominik Tkaczyk za pracę „Harmonia”.

alt

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!


Poprawiony ( niedziela, 04 grudnia 2016 13:21 )