Premiera sztuki „Zachodnie Wybrzeże” wg. Koltèsa
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 03 grudnia 2016 09:32    PDF Drukuj Email


Przed nami kolejna premiera sztuki autorstwa francuskiego dramaturga Bernarda-Marie Koltèsa. W kieleckim teatrze im. Żeromskiego trwają ostatnie próby „Zachodniego Wybrzeża” w reżyserii Kuba Kowalskiego. Premierę sztuki zobaczymy w sobotę 10 grudnia o 7 wieczorem.


Do opuszczonego hangaru na obrzeżach miasta przyjeżdża milioner Koch i jego asystentka Monika. Mężczyzna chce umrzeć. Mieszkańcy hangaru, imigranci (uchodźcy?) z różnych stron świata, bez dokumentów i bez pieniędzy chcą za wszelką cenę dostać się na drugą stronę rzeki, do miasta.
Z jednej więc strony pragnienie śmierci, przekroczenia, nie wolne od erotycznego wymiaru, zarówno u Kocha, jak i Moniki – z drugiej zaś pragnienie wyjścia poza margines społeczny, odzyskania godności i statusu wolnego człowieka. Te dwie grupy, pochodzące z antypodów drabiny społecznej, pozornie wydają się tak samo głęboko rozczarowane rolami, które przyszło im odgrywać; są tak samo zdesperowane i pragną zmiany. Ich spotkanie powinno być owocne: w końcu każda ze stron posiada to, czego pragnie druga. Przystępują więc do negocjacji, do słynnego koltesowskiego dealu – i nie potrafią wyjść poza niekończące się wyznaczanie warunków, zakreślanie granic, obronę swojego terytorium. Świat Zachodniego Wybrzeża staje się rodzajem mikrokosmosu, w którym obserwujemy śmieszny i tragiczny dramat braku komunikacji.
Tak w skrócie przedstawia się treść sztuki, której premierę już wkrótce zobaczymy na deskach teatru im. Żeromskiego w Kielcach. To kolejna, po „Samotności pól bawełnianych” sztuka tego znakomitego francuskiego dramaturga, Bernarda-Marie Koltèsa.  Tym razem za materiał w tłumaczeniu Aldony Skiby-Lickel zabrał się Kuba Kowalski, reżyser młodego pokolenia i absolwent krakowskiej PWST. Za scenografię odpowiada Agata Skwarczyńska, muzykę Radek Duda, a na scenie zobaczymy: Jacka Mąkę (w roli Maurycego Kocha), Beatę Pszeniczną (Monika Pons), Joannę Kasperek (Cecylia), Annę Antoniewicz (Klara), Dawida Żłobińskiego (Rudolf, Wojciecha Niemczyka (Karol), Andrzeja Platę (Fak) i Piotra Stanka (Abad).
Premiera sztuki „Zachodnie Wybrzeże” już w sobotę 10 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

alt

Poprawiony ( piątek, 09 grudnia 2016 14:18 )