Różnorodnie w kieleckim BWA
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 13 lutego 2017 19:10    PDF Drukuj Email

altPrzez najbliższe trzy tygodnie w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych prezentowane będą prace autorstwa Joanny Szczepkowskiej, autorów biorących udział w polsko – czeskim projekcie pt. „W ogrodzie” oraz artystów skupionych wokół Łaźni Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i galerii. Wernisaż wspomnianych wystaw odbył się w miniony piątek.


Sporym zainteresowaniem publiczności cieszyło się spotkanie ze sztuką w galeriach zlokalizowanych przy ulicy Kapitulnej w Kielcach. Jego miejscem było Biuro Wystaw Artystycznych, w którym zaprezentowano trzy wystawy.
Kuratorem pierwszej, eksponowanej w Galerii Małej, jest Maria T. Krawczyk, a autorką Joanna Szczepkowska, aktorka. Tu jednak występuje w nowej, zaskakującej roli autorki prac plastycznych. Po raz pierwszy zdecydowała się na upublicznienie swoich rysunków w 2000 roku. Wykorzystała je w zbiorze felietonów „Drugie podwórko”. Delikatne niczym pajęczyna, w sposób aluzyjny odwoływały się do treści poszczególnych tekstów, lub stanowiły rodzaj dyskretnego ozdobnika. Taki był początek artystycznej przygody, która z czasem przerodziła się w autentyczną pasję.

alt

Rysunki Joanny Szczepkowskiej przyciągają wzrok wyrafinowaną prostotą i czystością formy. Wizualnie urodziwe, działają na wyobraźnię, prowokują do rozszyfrowania treści zapisanych na nieskazitelnej bieli papieru nieomylną czarną kreską. Nie szuka wielkich tematów, odnajduje je w codzienności. Bohaterami jej rysunków są zwykli ludzie przeżywający swe małe lub wielkie dramaty.

alt

Na wystawie prezentowane są też obrazy przy użyciu techniki komputerowej. Graficznie czysty rysunek zastąpiła zróżnicowaną plamą koloru, położonego cienką matową warstwą lub gęstniejącego do emalierskich połysków. Eksperymentuje poszerzając zakres rozwiązań formalnych. Warto w tym miejscu wspomnieć intrygującą serię prac, do której należy zaliczyć Ciało oraz jego powiększone do nadnaturalnych rozmiarów fragmenty – Usta i Ucho. W szeregu prac wykorzystuje fotografię (m.in. trzy Autoportrety)napisała we wstępie do wystawy jej kuratorka Maria T. Krawczyk.

alt

W Galerii Górnej oglądać możemy prace w ramach wystawy zatytułowanej Nie wszyscy Święci. Ich autorami są: Ewa Banaszczyk, Beata Ewa Białecka, Tadeusz Boruta, Andrzej Brzegowy, Mariusz Dański, Stanisław Zbigniew Kamieński, Izabela Kita, Mirosław Kołsut, Aldona Mickiewicz, Juliusz Narzyński, Michał Płoski, Anna Poduszyńska, Mirosław Sikorski, Jacek Waltoś i Ireneusz Woliński.
Tak kuratorzy wystawy: Andrzej Brzegowy, Mariusz Dański, Stanisław Zbigniew Kamieński oraz Agata Morgan wyjaśniają jej przesłanie:

Nie wszyscy święci – o co chodzi?
Słowa świętość i święto są ze sobą blisko spokrewnione. Czy więc świętość jest stanem od święta, nienaturalnym, nie przynależnym do codzienności? Funkcjonują (anachroniczne już dziś?) powiedzenia – świąteczny strój czy świąteczny nastrój, ale czy owe pojęcia chcemy jeszcze wprowadzać w życie, czy raczej wolimy, by świętowanie manifestowało się w inny sposób i wiązało z inną sferą przeżyć? Jak „ szary dzień zamienia się w niedzielę”? – cytuję słowa peerelowskiej piosenki. Przypomina się też dawne przysłowie – nie święci garnki lepią, zaś w pewnych okolicznościach, gdy ktoś chce być lepszy od innych, mówimy – znalazł się święty! lub świętszy niż sam papież. Być może chodzi więc o relacje pomiędzy świętością (doskonałością, ideałem czy poświęceniem) a naturalnością, autentyzmem, ludzką prawdą. W tytule wystawy wskazujemy osoby – jakie? Bliskie nam czy powszechnie znane, tych, których kochamy czy autorytety?
Stanisław Zbigniew Kamieński

alt

Wystawa „nie wszyscy święci”
W cyklu organizowanych przez nas wystaw przyglądamy się współczesnym interpretacjom i artystycznym przedstawieniom pojęć czy idei dobrze znanych, może czasem banalnych. Przyglądaliśmy się podróżom współczesnych Odyseuszy, które dziś zaczynają się na stacji benzynowej czy w samolocie. Przyglądaliśmy się współczesnym kobietom, ich ciałom zmienianym przez nowoczesną chirurgię i sercom pełnym odwiecznych i zupełnie nowych, wyemancypowanych pragnień, które trudno ze sobą pogodzić.
Dziś chcemy przyjrzeć się współczesnym świętym, a także tym, którzy spadli z drabiny Jakubowej czy zostali zatrzaśnięci w Jakubowej windzie – wyłączono prąd. Co robią dzisiejsi święci? Jakie są ich smoki i pokusy (także ich cyfrowe reprezentacje), współczesne formy ascezy, świętość ciała i sposoby umartwiania ciał. Interesuje nas też subwersywne/wywrotowe rozumienie świętości (kult św. Sebastiana).
Agata Morgan

alt

„Nie wszyscy święci”
Świętość to pojęcie, które wydaje się być jasno określone, przynajmniej z chrześcijańskiego punktu widzenia. W dawnej sztuce odnaleźć można wiele przykładów zobrazowania jej, często wzbudzających podziw dla ich walorów artystycznych. Mamy je wpisane w pamięć, towarzyszą nam także poza świątyniami i muzeami. Czy współczesność daje artyście okazję do podjęcia tego tematu? Jak rozumieć świętość obecnie? Czy można stworzyć wiarygodny obraz świętości? Jakie postawy i życiorysy zasługują na to miano a co za tym idzie na utrwalenie ich w obrazie plastycznym? A może nasze czasy lepiej charakteryzuje świętość pozorna, wykreowana albo niemal fałszywa, oparta o działania niejasne i negowana przez część społeczeństwa? Jesteśmy świadkami rodzenia się „świętości”, budowanych przez określone gremia, grupy społeczne czy zawodowe, najwyraźniej potrzebujące swoistych ołtarzy z własnymi świętymi. Niektórzy z nich są akceptowani przez większość społeczeństwa, inni – ci nie związani z religią – często odrzucani. Taki przegląd prawdziwych i nieprawdziwych świętych może dać ( nie w pełni oczywiście) nasza wystawa. Taki też jest jej cel; pokazać to zjawisko w możliwie szerokim wymiarze.
Andrzej Brzegowy

alt

Wreszcie trzecią wystawą jest projekt polsko – czeski pt. „V zahradě”/„W ogrodzie”, skupiający prace malarskie, rysunki, grafikę, fotografię oraz rzeźbę. Ich autorami są Abramjan Tigran (Praga), Alexandrov Gennadij (Praga), Buzu Teodor (Tabor),  Zdeněk Manina (Kladno), Navrátilová Petra (Praga), Pergler Tomáš (Praga), Růžičková Zuzana (Praga), Tesařová Hana (Praga), Tomík František (Praga), Vojtová Lenka (Praga), Věra Sedláková  (Praga), Glińska – Kupczyk Anna (Częstochowa), Mitura – Bagińska Agnieszka (Węglowice/Częstochowa), Pociecha Adam (Katowice), Prusinowska Aleksandra (Gdynia), Sztuka Jacek (Częstochowa), Szyc Barbara (Częstochowa), Ślosarska Matylda (Częstochowa), Warchoł Paweł (Oświęcim), Wiatr Zdzisław (Radomsko/Częstochowa, Wawro Marek (Kielce) oraz Zacharko-Łagowska Stanisława (Kielce).
Wszystkie wystawy obejrzeć można w kieleckiej świątyni sztuki do 24 lutego.

alt

Poprawiony ( środa, 15 lutego 2017 19:50 )