Małopolska
Cmentarz wojenny nr 49 – niemy świadek „Bitwy Wielkanocnej”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 20 października 2017 07:00    PDF Drukuj Email

altW pojedynczych i zbiorowych mogiłach pochowanych jest blisko 300 żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej, poległych w trakcie walk prowadzonych na odcinku frontu między Blechnarką a Hutą Stebnicką (obecnie wsią na Słowacji) w okresie od grudnia 1914 do maja 1915 roku. To cmentarz wojenny nr 49, znajdujący się nieopodal wsi Blechnarka (pow. gorlicki), w lesie, niemal tuż przy granicy polsko – słowackiej.


"...Podczas gdy w rejonie Gorlic z okazji świat Wielkiej Nocy w 1915 r. jednocześnie obchodzonych przez katolików i prawosławnych gotowano się do dwudniowego zawieszenia broni w głębi gór rozgorzeć miała jedna z najkrwawszych i najgwałtowniejszych bitew karpackich. Trwająca w dniach 1-13 IV 1915 przeszła do historii pod mianem "Bitwy Wielkanocnej". Upadek Przemyśla i idący za tym upadek morale armii austrowęgierskiej zdopingowały Rosjan do przeprowadzenia nowej ofensywy. Przeprowadzona z ogromnym impetem, mająca na celu wdarcie się na nizinę węgierską rozwijała się błyskawicznie. Front austriacko-węgierski zaczął się chwiać i pękać. W wyniku gwałtownego uderzenia w dniu 3 kwietnia zdobyto rubież obrony austriackiej, posuwając się do przodu od 1 do 2 km na odcinku Blechnarka - Huta Stebnicka. Zdobyte wtedy tereny Rosjanie utrzymali aż do 3 maja..."

alt

Jedną z pamiątek po tych wydarzeniach jest cmentarz wojenny nr 49. Zlokalizowany jest kilka kilometrów od Blechnarki, w lesie, na zboczu góry, nieopodal szutrowej drogi będącej w administracji Lasów Państwowych, prowadzącej od skrzyżowania i parkingu na końcu drogi lokalnej w kierunku wschodnim. Stosunkowo łatwo do niego trafić, bowiem trasę wyznacza żółty szlak turystyki rowerowej biegnący do Regietowa oraz biało – czarny, tzw. szlak cmentarny (można nim także dojść do cmentarza kierując się za znakami turystycznymi wyznaczonych z Przełęczy Wysowskiej wzdłuż granicy polsko – słowackiej: szlak żółty i czerwony).

alt

Cmentarz nr 49, jak większość cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej, zaprojektowany został ręką słowackiego architekta Duszana Jurkovića (pisałem o nim przy okazji tekstu o cmentarzu nr 50). Pierwotnie nekropolia znajdowała się na odkrytym zboczu, które tworzyło jedno z ramion doliny rzeki Ropy. Przez lata systematycznie zbocze zarastało i obecnie dróżka wiedzie pod górę przez las bukowo – świerkowy. Obiekt ten jest otoczony kamiennym murem (surowiec stanowił piaskowiec łupany, którego w najbliższej okolicy jest pod dostatkiem).

alt

Jurković zaprojektował cmentarz na planie kwadratu, u którego podstawy znajdowało się wejście. Tworzyła go drewniana bramka osadzona na dwóch kamiennych słupach. W tej samej linii, lecz w tylnej części cmentarza znajdowała się wysoka na kilka metrów kamienna piramida ze ściętym wierzchołkiem. Wieńczył go kamienny krzyż, a w ścianę piramidy wbudowana była tablica z inskrypcją w języku niemieckim.
Na przecięciu ramion krzyży, na drewnianych "medalionach" umieszczone były tabliczki z nazwiskami poległych żołnierzy, a z tyłu krzyży "metryczki" z blachy ocynkowanej określające numer okręgu i numery ewidencyjne poległych.
Wspomniana inskrypcja w języku niemieckim znajduje się teraz na drewnianej tablicy tuż przy wejściu. To wiersz autorstwa Hansa Hauptmana (w trzech językach: niemieckim, polskim i rosyjskim): „W pokoju żyliśmy uprawiając ziemię, z rodzinnych zagród wyrwała nas wojna i umęczonych żołnierską niedolą, odurzonych zwycięstwem rzuciła w objęcia śmierci”.

alt

Niemal cały teren cmentarza wypełniają masywne, jedno lub dwuramienne krzyże, których poprzeczne belki nakryte są gontowymi daszkami. Na skrzyżowaniu ramion umieszczono drewniane tarcze, z metryczkami z białej blachy zastępujące płyty nagrobne. W tylnej części cmentarza znajdziemy kamienny, niski kopiec z krzyżem wykonanym z tego samego materiału.

alt

Okres II wojny światowej odcisnął piętno na tej nekropolii i spowodował, że należało również odtworzyć krzyże nagrobne. I tutaj też nie ustrzeżono się błędów, bowiem po rekonstrukcji zostały ustawione w sposób dowolny, a ich ilość nie zgadza się z pierwotnym projektem.
W pojedynczych i zbiorowych mogiłach pochowano 103 żołnierzy armii austriackiej oraz 196 żołnierzy armii rosyjskiej w sumie 299 żołnierzy poległych w okresie walk trwających od grudnia 1914 do maja 1915 roku. Znana z imienia i nazwiska jest lista 86 poległych, w tym 15 podoficerów i 1 chorąży.
Cmentarz systematycznie zarasta i niszczeje, a prace porządkowe prowadzone są bardzo okazjonalnie. Jego teren w części pokrywają dość mocno ukorzenione paprocie oraz trawy.  

Poprawiony ( sobota, 21 października 2017 07:38 )
 
Należał do Rożenów i Zawiszy Czarnego z Garbowa
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 14 października 2017 09:22    PDF Drukuj Email

altPozostały po niej jedynie ruiny, choć ogrodzenie z siatki drucianej i tabliczki wskazują, że powoli przywracany jest pierwotny wygląd tej warowni. Ba, w ubiegłym roku prowadzone były na tym stanowisku prace archeologiczne. Pozwoliły na odkrycie kocich łbów, z których najprawdopodobniej wyłożony był dziedziniec. Chodzi o dawny zamek w Rożnowie, posadowiony na jednym ze wzgórz zamykających dolinę Dunajca i lustro Jeziora Rożnowskiego. 

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 15 października 2017 13:07 )
 
Uzdrowisko na pograniczu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 26 września 2017 17:48    PDF Drukuj Email

altLecznicze wody mineralne, swoisty mikroklimat a nade wszystkim czyste powietrze i piękny krajobraz to atuty położonej w Beskidzie Niskim, na pograniczu polsko – słowackim, Wysowej – Zdroju. To miejscowość, którą warto odwiedzić we wszystkich porach roku. Najpiękniejsza jest jednak jesień.
Wysowa – Zdrój to wieś uzdrowiskowa położona w obszarze administracyjnym gminy Uście Gorlickie, w dolinie rzeki Ropy i potoków będących jej dopływami (w tym Szumniaka, Medwidka i Ripki).

Więcej… Poprawiony ( środa, 27 września 2017 18:14 )
 
Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana w Blechnarce
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 24 sierpnia 2017 16:51    PDF Drukuj Email

altJest jedną z niewielu prawosławnych cerkwi murowanych (tzw. "józefińskich"), wybudowanych z kamienia rzecznego. Posiada w swoim wnętrzu bogaty, XIX wieczny ikonostas, a także liczne polichromie. Dodatkowo poddasze stanowi schronienie dla jednego z najrzadszych w Europie gatunków nietoperzy – podkowca małego. Cerkiew prawosławna w Blechnarce pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana znajduje się  niemal w centrum wsi, nad rzeką Ropą, po prawej stronie drogi prowadzącej z Wysowej. Obiekt ukryty jest pośród drzew, na terenie otoczonym murem z kamiennych głazów.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 25 sierpnia 2017 17:48 )
 
Z Ropek do Hańczowej
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 21 sierpnia 2017 18:48    PDF Drukuj Email

altTo ledwie kilka kilometrów marszu, ale jakże ciekawych. Wędrówka po miejscach zaznaczonych w historii sięgającej XV wieku i lat późniejszych. Dzieje Łemków, Polaków, Żydów i innych nacji. Do tego marsz, który okraszony jest pięknymi i wyjątkowymi krajobrazami. A przyroda? No cóż, to niewątpliwie osobny temat.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 22 sierpnia 2017 20:01 )
 
Krenoterapia z Wysowej - Zdroju
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 15 sierpnia 2017 14:15    PDF Drukuj Email

altPosiadają właściwości odczulające i przeciwzapalne, działają pobudzająco na wydzielanie żółci, alkalizują mocz, wpływają ożywczo na przemianę materii w otyłości, dnie moczanowej czy cukrzycy wreszcie uzupełniają niedobór jodu w organiźmie to tylko niektóre właściwości leczniczych wód mineralnych z Wysowej – Zdroju w Beskidzie Niskim.

Więcej… Poprawiony ( poniedziałek, 21 sierpnia 2017 07:23 )
 
W Muzeum Etnograficznym czeka nas wycieczka w przeszłość
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 07 lipca 2017 10:36    PDF Drukuj Email

altW Ratuszu przy placu Wolnica prezentowana jest wystawa stała zatytułowana „Polska kultura ludowa”. To swoista wyprawa w przeszłość, w czasy dla wielu starszych osób już zapomniane. Dla młodszych stanowiącą element edukacji związanej z historią i dziejami naszego narodu.

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 13 lipca 2017 11:08 )
 
Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 11 kwietnia 2017 15:03    PDF Drukuj Email

altJest jednym z piękniejszych obiektów architektury sakralnej w Krakowie i obok katedry wawelskiej, kościoła Mariackiego oraz kościoła na Salwatorze jest  najczęściej odwiedzanym przez turystów, także z zagranicy. W jego podziemiach realizowany jest od kilku lat projekt Panteonu Narodowego czyli miejsca pochówku najwybitniejszych twórców narodowej kultury, sztuki i nauki, każdego kto godzien jest miana Wielkiego Polaka, niezależnie od poglądów i przekonań.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 16 kwietnia 2017 15:35 )
 
Nieobjęta ziemia
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 22 lutego 2017 19:10    PDF Drukuj Email

altTeksty Czesława Miłosza pochodzące z tomu „Nieobjęta ziemia” towarzyszą stałej ekspozycji, która prezentowana jest na drugim piętrze Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wśród autorów prac plastycznych zgromadzonych w kazimierskim Ratuszu znajdziemy m.in. Epifana Drowniaka – Nikifora, Renatę Bujak i Marię Wnęk.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 24 lutego 2017 19:28 )
 
Święta Góra Łemków
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 20 stycznia 2017 20:44    PDF Drukuj Email

altZnajduje się w pasie przy granicy ze Słowacją, w odległości około 3 kilometrów od centrum Wysowej - Zdroju. To Góra Jawor, będąca miejscem szczególnym z racji wydarzeń mających miejsce począwszy od pamiętnych jesiennych dni 1925 roku. Dla wszystkich Łemków to góra Święta.

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 26 stycznia 2017 21:11 )
 


Strona 1 z 6