Małopolska
Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana w Blechnarce
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 24 sierpnia 2017 16:51    PDF Drukuj Email

altJest jedną z niewielu prawosławnych cerkwi murowanych (tzw. "józefińskich"), wybudowanych z kamienia rzecznego. Posiada w swoim wnętrzu bogaty, XIX wieczny ikonostas, a także liczne polichromie. Dodatkowo poddasze stanowi schronienie dla jednego z najrzadszych w Europie gatunków nietoperzy – podkowca małego. Cerkiew prawosławna w Blechnarce pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana znajduje się  niemal w centrum wsi, nad rzeką Ropą, po prawej stronie drogi prowadzącej z Wysowej. Obiekt ukryty jest pośród drzew, na terenie otoczonym murem z kamiennych głazów.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 25 sierpnia 2017 17:48 )
 
Z Ropek do Hańczowej
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 21 sierpnia 2017 18:48    PDF Drukuj Email

altTo ledwie kilka kilometrów marszu, ale jakże ciekawych. Wędrówka po miejscach zaznaczonych w historii sięgającej XV wieku i lat późniejszych. Dzieje Łemków, Polaków, Żydów i innych nacji. Do tego marsz, który okraszony jest pięknymi i wyjątkowymi krajobrazami. A przyroda? No cóż, to niewątpliwie osobny temat.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 22 sierpnia 2017 20:01 )
 
Krenoterapia z Wysowej - Zdroju
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 15 sierpnia 2017 14:15    PDF Drukuj Email

altPosiadają właściwości odczulające i przeciwzapalne, działają pobudzająco na wydzielanie żółci, alkalizują mocz, wpływają ożywczo na przemianę materii w otyłości, dnie moczanowej czy cukrzycy wreszcie uzupełniają niedobór jodu w organiźmie to tylko niektóre właściwości leczniczych wód mineralnych z Wysowej – Zdroju w Beskidzie Niskim.

Więcej… Poprawiony ( poniedziałek, 21 sierpnia 2017 07:23 )
 
W Muzeum Etnograficznym czeka nas wycieczka w przeszłość
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 07 lipca 2017 10:36    PDF Drukuj Email

altW Ratuszu przy placu Wolnica prezentowana jest wystawa stała zatytułowana „Polska kultura ludowa”. To swoista wyprawa w przeszłość, w czasy dla wielu starszych osób już zapomniane. Dla młodszych stanowiącą element edukacji związanej z historią i dziejami naszego narodu.

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 13 lipca 2017 11:08 )
 
Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 11 kwietnia 2017 15:03    PDF Drukuj Email

altJest jednym z piękniejszych obiektów architektury sakralnej w Krakowie i obok katedry wawelskiej, kościoła Mariackiego oraz kościoła na Salwatorze jest  najczęściej odwiedzanym przez turystów, także z zagranicy. W jego podziemiach realizowany jest od kilku lat projekt Panteonu Narodowego czyli miejsca pochówku najwybitniejszych twórców narodowej kultury, sztuki i nauki, każdego kto godzien jest miana Wielkiego Polaka, niezależnie od poglądów i przekonań.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 16 kwietnia 2017 15:35 )
 
Nieobjęta ziemia
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 22 lutego 2017 19:10    PDF Drukuj Email

altTeksty Czesława Miłosza pochodzące z tomu „Nieobjęta ziemia” towarzyszą stałej ekspozycji, która prezentowana jest na drugim piętrze Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wśród autorów prac plastycznych zgromadzonych w kazimierskim Ratuszu znajdziemy m.in. Epifana Drowniaka – Nikifora, Renatę Bujak i Marię Wnęk.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 24 lutego 2017 19:28 )
 
Święta Góra Łemków
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 20 stycznia 2017 20:44    PDF Drukuj Email

altZnajduje się w pasie przy granicy ze Słowacją, w odległości około 3 kilometrów od centrum Wysowej - Zdroju. To Góra Jawor, będąca miejscem szczególnym z racji wydarzeń mających miejsce począwszy od pamiętnych jesiennych dni 1925 roku. Dla wszystkich Łemków to góra Święta.

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 26 stycznia 2017 21:11 )
 
Wawelskie wieże...
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 27 grudnia 2016 16:12    PDF Drukuj Email

altJest ich kilka. To nie tylko budowle stanowiące element murów obronnych, ale także te wieńczące bryłę słynnej wawelskiej katedry. Mają swoje nazwy i bogate historie. Pięknie wyglądają we wszystkich porach roku, ale najatrakcyjniej wtedy, gdy nad królewskim miastem zapada zmrok.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 01 stycznia 2017 16:38 )
 
Atrakcja na Woli Kroguleckiej
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 03 listopada 2016 17:07    PDF Drukuj Email

altRozpościera się z niej niezwykła panorama nie tylko na położoną blisko 200 metrów niżej Dolinę Popradu czy sąsiadujące z nią pasma górskie Beskidu Sądeckiego, ale też na Beskid Wyspowy oraz Pogórze Rożnowskie. Przy pięknej pogodzie dojrzymy nawet Tatry. Z dala wygląda jak pojazd kosmiczny z innej planety, ale to tylko platforma widokowa w kształcie spirali posadowiona na szczycie wzgórza w jednej z najwyżej położonych wsi w tej części Polski – Woli Kroguleckiej.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 06 listopada 2016 17:26 )
 
Zajrzyjcie tam, bo naprawdę warto
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 10 września 2016 08:39    PDF Drukuj Email

Hodowla danieli, park linowy, winnica z różnorodnością odmian winorośli czy specjały domowej kuchni ze śliwką (pod różnymi postaciami) w roli głównej, to niewątpliwe atuty gospodarstwa agroturystycznego „Nowizny”. Obiekt położony jest na Pogórzu Rożnowskim, w miejscowości Połom Mały, w gminie Iwkowa.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 11 września 2016 10:00 )
 


Strona 1 z 6