Krenoterapia z Wysowej - Zdroju
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 15 sierpnia 2017 14:15    PDF Drukuj Email

altPosiadają właściwości odczulające i przeciwzapalne, działają pobudzająco na wydzielanie żółci, alkalizują mocz, wpływają ożywczo na przemianę materii w otyłości, dnie moczanowej czy cukrzycy wreszcie uzupełniają niedobór jodu w organiźmie to tylko niektóre właściwości leczniczych wód mineralnych z Wysowej – Zdroju w Beskidzie Niskim.

Krenoterapia to inaczej kuracja wodami leczniczymi. To jeden z podstawowych elementów wykorzystywanych w lecznictwie uzdrowiskowym. W dużym uproszczeniu polega na przyjmowaniu dziennie określonej objętości wody zgodnie z zaleceniami lekarza. Kuracja tego typu wpływa na organizm m.in. dzięki składowi chemicznemu podawanej wody, jej ilości i wreszcie temperaturze. Oczywiście taką kurację można także stosować dzięki zaopatrzeniu się w wody lecznicze w aptekach bądź specjalistycznych sklepach. Także w wielu sieciach handlowych lecznicze wody mineralne dostępne są w sprzedaży. Ale...

alt

No właśnie, najlepiej jednak pojechać do "wód" czyli tak jak mówiło się dawniej na leczenie uzdrowiskowe. Słynnych uzdrowisk w Polsce jest wiele i każde z nich ma swoje niezaprzeczalne walory: jedne leczą choroby serca, kolejne schorzenia reumatologiczne, urologiczne, górnych dróg oddechowych czy wreszcie te związane z układem pokarmowym. Wiele z nich oferuje dodatkowe formy wspomagania leczniczego w oparciu o najnowsze zdobycze balneologii, fizjoterapii czy nawet lokalny klimat. Ba, mają także inne atrakcje w postaci krajobrazu, ciszy czy spokoju serwowanych dla ukojenia zmęczonych ciała i duszy.

alt

Do tych ostatnich niewątpliwie należy zaliczyć Wysowę – Zdrój, miejscowość położoną na skraju Beskidu Niskiego, w malowniczej dolinie rzeki Ropy. Do walorów miejscowego krajobrazu, czystego, niemal krystalicznego powietrza należy dodać bogactwo leczniczych wód mineralnych. Jakich? O tym można się przekonać odwiedzając pijalnię wybudowaną w sercu parku zdrojowego lub spacerując jego alejkami (wiele z tych ujęć ma swoje źródła właśnie na terenie parku, wśród jodeł, buków czy modrzewi – np. "Józef II", "Anna" czy "Aleksandra").

alt

Tutejsze wody (szczawy alkaliczne) mają wiele właściwości, a wśród nich odczulające i przeciwzapalne, działają pobudzająco na wydzielanie żółci, alkalizują mocz oraz wpływają ożywczo na przemianę materii w otyłości, dnie moczanowej oraz cukrzycy.

alt

Wśród najbardziej znanych leczniczych wód mineralnych należy wymienić "Franciszka", "Henryka", "Józefa" czy "Annę". Ta ostatnia wspiera leczenie górnych dróg oddechowych. "Franciszek" zalecany jest w chorobach wrzodowych, przewlekłych nieżytach żołądka i dwunastnicy oraz zaparciach. Co ciekawe, łagodzi objawy "drugiego dnia" po nadużyciu alkoholu.
Wodę "Henryk" stosuje się w chorobach dwunastnicy, wrzodach żołądka, cukrzycy, schorzeniach dróg żółciowych oraz przemiany materii. Co ciekawe, spożycie "Henryka" uzupełnia niedobory jodu w organiźmie.
Natomiast "Józefa" powinny pić osoby ze skłonnościami do kamicy nerkowej, przy stanach zapalnych dróg moczowych, dnie moczanowej czy innych schorzeniach urologicznych.

alt

Poprawiony ( poniedziałek, 21 sierpnia 2017 07:23 )