Nikifor na stałe „zamieszkał” w Krynicy - Zdroju
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 12 września 2018 19:24    PDF Drukuj Email

altRzeźba odsłonięta została we wrześniu 2005 roku, a jej autorem był krakowski artysta prof. Czesław Dźwigaj. Ten pomnik przedstawia Nikifora Krynickiego siedzącego na murku przy deptaku w towarzystwie psa. Rzeźba zdobi jeden z głównych skwerów tego zdrojowiska w Beskidzie Sądeckim.Dokładnie 13 lat temu, podczas trwającego w Krynicy – Zdroju XV Forum Ekonomicznego prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w towarzystwie prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa uroczyście odsłonił pomnik Nikifora zwanego Krynickim. Tej barwnej postaci poświęciłem jeden z artykułów, który opisuje też znajdujące się w Krynicy – Zdroju muzeum. Dziś nieco informacji o samej rzeźbie.
Ustawiona została na skwerze niemal w samym centrum uzdrowiska, miedzy ulicami Nikifora Krynickiego i Leona Nowotarskiego. Pomnik powstał z inicjatywy wielu osób. Pierwszy komitet budowy (wg. Wikipedii) powstał w latach 90. ubiegłego wieku, pod przewodnictwem prałata Mirona Mychajłyszyna, proboszcza tamtejszej parafii greckokatolickiej. Realizację pomnika zamierzano powierzyć Serhijowi Oleszko, artyście ze Lwowa. Jednak z uwagi na brak wystarczającej kwoty pieniędzy pomysł upadł.

alt

Kilka lat później, w 2004 roku, ponownie z inicjatywą wystąpił Marian Włosiński, opiekun Nikifora. Było to krótko po premierze filmu „Mój Nikifor” w reżyserii Krzysztofa Krauzego. Dodatkowo realizacja zbiegła się ze 110. rocznicą urodzin Nikifora, a do inicjatywy przyłączyli się m.in. członkowie Stowarzyszenia Łemków. Ówczesne władze miasta z burmistrzem Emilem Bodzionym na czele poparły inicjatywę i w części finansowo wsparły.
Projekt do realizacji wybrany został przez siedmioosobowe polsko – łemkowskie jury spośród trzech przedstawionych. Tak więc wykonanie rzeźby powierzono krakowskiemu artyście, prof. Czesławowi Dźwigajowi, który zrzekł się honorarium za projekt.
Pomnik przedstawia Nikifora z pędzlem w dłoni, który w towarzystwie psa siedzi na murku przy krynickim deptaku.

Poprawiony ( piątek, 26 października 2018 09:53 )