Swing i bossa nova w roli głównej
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 10 lipca 2017 11:11    PDF Drukuj Email

altSłynny amerykański gitarzysta nominowany do nagrody Grammy i pianista, wnuk „ojca” bossa novy – Antonio Carlosa Jobima- wystąpili po raz pierwszy w Polsce. John Pizzarelli i Daniel Jobim, bo o nich mowa, zagrali na plenerowej scenie podczas odbywającego się w Warszawie Międzynarodowego Festiwalu Jazz na Starówce. Koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.


To był drugi koncert tegorocznej edycji jedynego tak dużego plenerowego festiwalu jazzowego w naszym kraju, adresowanego do szerokiej publiczności. Mam na myśli Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce, którego kolejna 23 edycja ma miejsce w lipcu i sierpniu w Warszawie.
Na festiwalowej scenie wystąpili znakomici artyści, których muzyczne zainteresowania koncentrują się głównie na swingu i bossa novie.

alt

Pierwszym z nich był John Pizzarelli, gwiazdor gitary swingowej, do tego wokalista, kompozytor i lider wielu zespołów uprawiających ten gatunek. Sam jest autorem kilkunastu albumów oraz uczestnikiem sesji nagraniowych do krążków m.in. sir Paula McCartneya, Jamesa Taylora czy Christiana Mc Bride’a. Słynie ze śpiewu scatem i jednoczesnego akompaniamentu na gitarze unisono. Specjalizuje się w reinterpretacjach amerykańskich standardów, prezentowanych wcześniej na scenie m.in. przez Franka Sinatrę czy Nat King Cole. W takim repertuarze usłyszeliśmy go na warszawskiej starówce. Choć nie tylko, bo...

alt

Towarzyszył mu inny znakomity muzyk, wnuk „ojca” bosa novy, Daniel Jobim. To osobna kartka z encyklopedii współczesnej muzyki. Urodził się w 1973 roku w Rio de Janeiro w rodzinie z muzycznymi korzeniami. Wychowywał się przy dźwiękach kompozycji dziadka i kontynuuje z sukcesem jego chlubną tradycję. Choć nie tylko słynny dziadek kształtował jego muzyczne gusta, ale również ojciec. W 1994 roku otrzymał nagrodę Grammy za wyprodukowanie ostatniego albumu Antonio Carlosa Jobima zatytułowanego „Antonio Brasileiro”. Daniel towarzyszył wielu gwiazdom muzyki jak np. João Gilberto, Gilberto Gil, Stevie Wonder czy Sting.

alt

Muzykom podczas warszawskiego koncertu towarzyszyli: Duduke de Fonseca na perkusji, Helio Alves na fortepianie oraz Mike Kern na basie. Tego ostatniego był to pierwszy występ w naszym kraju.
A ze sceny obok znanych przebojów wielokrotnie wspominanego Antonio Carlosa Jobima (The Girl from Ipanema, Corcovado czy Samba di una nota) usłyszeliśmy kompozycje znane z wykonań Michaela Franksa oraz piosenki Franka Sinatry.

alt

Poprawiony ( niedziela, 23 lipca 2017 11:30 )