W hołdzie Bohaterowi świata
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 06 czerwca 2016 10:19    PDF Drukuj Email

altPłk. Ryszardowi Kuklińskiemu, pierwszemu polskiemu żołnierzowi w NATO, honorowemu obywatelowi Stromca, Krakowa, Zakopanego i Gdańska poświęcone będą uroczystości w Stromcu, miejscu chrztu Stanisława Kuklińskiego (ojca bohatera).

W niedzielę 12. czerwca w Stromcu odbędą się uroczystości związane z 86. rocznicą urodzin płk. Ryszarda Kuklińskiego.
- W tym roku już po raz trzeci odkrywamy rodzinne strony płk. Ryszarda Kuklińskiego. Inicjatywa ma na celu poznane korzeni rodzinnych bohatera a przez to lepsze zrozumienie motywów, jakimi się kierował podejmując samotną walkę z Imperium Zła, czyli przekazując USA informacje o doktrynie obronnej Układu Warszawskiego – wyjaśnia Robert Grudzień, kompozytor i autor projektu pt. „Spotkania Historią”.

alt

Impreza nosi tytuł "Urodziny płk. Ryszarda Kuklińskiego", a jej pomysłodawcą jest wspomniany wcześniej Robert Grudzień, honorowy obywatel Stromca, znany muzyk i zarazem solista Filharmonii Lubelskiej.
- W ramach "Urodzin …" zapraszam do malowniczych wiosek, z których wywodzą się przodkowie płk Ryszarda Kuklińskiego. W Starej Wsi i Niedabylu (gmina Stromiec, pow. białobrzeski) mały Rysiek spędzał wakacje, a jako nastolatek ukrywał się w czasie okupacji, kiedy był zagrożony aresztowaniem przez gestapo. W tych okolicach od ponad 200 lat mieszka rodzina ojca – Kuklińscy, w pobliskim Bobrku i Duckiej Woli wychowywała się jego matka – Anna z domu Kotaniec – zaprasza Robert Grudzień.

alt

W programie wydarzenia znajdzie się msza święta w intencji płk. Ryszarda Kuklińskiego i jego rodziny z oprawą artystyczną w wykonaniu Katarzyny Szary – sopran, Krzysztofa Sikorskiego - trąbka z Zespołem Blaszanym z Radomia, Roberta Grudnia – piano, organy oraz Adama Borsa – organy. Honorowymi gośćmi będą Leon i Roman Barszcz przyjaciele płk. Ryszarda Kuklińskiego.
Wydarzenie będzie miało miejsce o godzinie 12. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela.

Fotografie pochodzą z ubiegłorocznych obchodów ze strony Biblioteki Publicznej w Stromcu. Autorami są Maciej i Mariusz Chajski


Poprawiony ( sobota, 11 czerwca 2016 10:32 )