Wysłuchali oratorium Roberta Grudnia
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 18 grudnia 2016 19:31    PDF Drukuj Email

W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie, na Marymoncie, zaprezentowane zostało po raz kolejny oratorium  pt. „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę”. To kolejne miejsce, w którym widownia mogła wysłuchać dzieła autorstwa Roberta Grudnia.

Pod patronatem honorowym kardynała Kazimierza Nycza Metropolity Warszawskiego, w niedzielę w kościele na Marymoncie odbył się koncert, podczas którego zaprezentowana oratorium autorstwa Roberta Grudnia. Wierni w świątyni pw. MB Królowej Polski usłyszeli oratorium pt. „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”, muzyczne dzieło nawiązujące swoją formą do średniowiecznych misteriów tak często wykonywanych właśnie w kościołach.
Autorem scenariusza dzieła jest dziennikarka Anna Drela, a narratorem w warszawskim koncercie był znany i lubiany aktor, Olgierd Łukaszewicz. Czytane przez niego teksty będące fragmentami dawnych kronik oraz literatury staropolskiej, oparte na duchowości chrześcijańskiej, obrazowały historię polskiej religijności. Autorami tych utworów byli najwięksi polscy poeci jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Nie zabrakło też słów autorstwa kardynała Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, wyjaśniających głęboki sens i przesłanie chrztu.
- Wszędzie, gdzie wystawialiśmy oratorium, staraliśmy się, aby mieszkańcy danej miejscowości poczuli jak ważna jest ta rocznica dla nas wszystkich i jak ważny dla każdego z nas jest właśnie chrzest. Dlatego też zapraszaliśmy do udziału także lokalnych artystów i wykonawców – wyjaśnił Robert Grudzień.
Tak też było podczas warszawskiego koncertu, a widownia artystów nagrodziła owacją na stojąco.
Warto na koniec przypomnieć, że oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!” było częścią realizowanego od początku roku autorskiego projektu Roberta Grudnia zatytułowanego „Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć”.


Poprawiony ( piątek, 06 stycznia 2017 19:39 )