Łazienki Królewskie w zimowej szacie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 05 stycznia 2017 14:43    PDF Drukuj Email

altJesień przyciąga wieloma barwami liści i słonecznymi refleksami przez nie padającymi, wiosna budzącą się zielenią a lato szczególnie zachęca do wieczornych spacerów. A zima? Ta pora roku też ma swoje atuty szczególnie, gdy w krajobrazie pojawi się świeża warstwa „białej pierzynki”.
Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Biały Dworek czy wreszcie Stara Kordegarda to najbardziej chyba znane obiekty architektoniczne tworzące Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie.


Choć to letnia rezydencja ostatniego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta to jednak w każdej porze roku jest miejscem, które należy odwiedzić, by złapać nieco oddechu i dystansu do szaleństwa dnia codziennego. Stąd bierze się to ogromne zainteresowanie i popularność Łazienek wśród mieszkańców Warszawy oraz licznie do miasta nad Wisła zaglądających turystów.
Sięgając do korzeni trzeba przywołać rok 1262, gdy jazdowski gród książąt mazowieckich został zniszczony przez plemiona najeźdźców (datę tę upamiętnia kolumna na skarpie od strony alei Ujazdowskich).

alt

Czasy Zygmunta III Wazy przyniosły początek budowy Zamku Ujazdowskiego, u podnóża którego stanęły dwa pawilony będące zaczątkiem późniejszych Łazienek Królewskich. To Ermitaż i Łaźnia.
Ta ostatnia w 1764 roku zainspirowała wspomnianego Stanisława Augusta, by Ujazdów wybrać na letnią rezydencję, a barokowy pawilon przekształcić w klasycystyczny Pałac na Wyspie.

alt

W kolejnych latach następowała rozbudowa obiektu, a w sąsiedztwie powstawać zaczęły inne, w tym Amfiteatr. Wybudowany został wg. projektu Jana Chryzostoma Kamzetsera, nawiązując w swej architekturze do ruin Herculanum i Forum Romanum. Zaprojektowany na wielkie widowiska może latem na widowni pomieścić tysiąc osób złaknionych kulturalnej rozrywki.

alt

Po wschodniej stronie pawilonu znajdowała się Wielka Oficyna, którą przebudował znany warszawski architekt Jakub Kubicki. W 1822 roku przekazano ten budynek Szkole Podchorążych Piechoty. To tutaj wieczorem 29 listopada 1830 roku Piotr Wybicki poderwał do powstania podchorążych (jego popiersie znajduje się nieopodal). Obecnie w budynku znajduje się sala Powstania Listopadowego oraz salon z pamiątkami należącymi do Ignacego Jana Paderewskiego.
Nieco dalej posadowiony jest pałac Myślewicki, pierwotnie zaprojektowany dla Stanisława Augusta, a z czasem przekazany jego bratankowi, księciu Józefowi Poniatowskiemu. W dwudziestoleciu międzywojennym jeden z apartamentów zajmował wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski.
W Łazienkach Królewskich znajdziemy też wiele innych ciekawych obiektów, jak np. Stara Kordegarda czy Biały Domek.

alt

Krajobraz parku doskonale uzupełniają akweny, stanowiące ostoję dla wielu gatunków ptactwa wodnego oraz sztucznie zarybionych. Dodatkowo nie brakuje rzeźb autorstwa uznanych bądź mniej znanych autorów (np. pomnik Chopina, księcia Stanisława Augusta czy Stanisława Wyspiańskiego). Szczególnie pięknie prezentują się one pod przykryciem ze świeżo spadłego śniegu.

alt

Warto też Łazienki Królewskie odwiedzić w cieplejszych porach roku z uwagi na wielość gatunków drzew, krzewów i kwiatów tworzących piękne i czarujące wielością barw ogrody (m.in. Królewski, Romantyczny czy Modernistyczny).
Do Łazienek możemy łatwo dostać się dzięki skomunikowaniu z centrum Warszawy (dzięki autobusom MZK) bądź pozostawiając swoje „cztery kółka” w pobliżu (od strony Wisły czy w okolicach placu na Rozdrożu).

alt

Poprawiony ( niedziela, 15 stycznia 2017 15:13 )