Szydłowiec nocą
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 26 stycznia 2017 18:18    PDF Drukuj Email

altPo m.in. Kołobrzegu, Krakowie czy Chmielniku przychodzi mnie zaprezentować kolejną perełkę, która szczególnie zachwyca nocą. Mowa o posadowionym w centralnej części głównego placu miasta szydłowieckim ratuszu.


W tym miasteczku leżącym niemal na pograniczu dwóch województw, Mazowsza i Świętokrzyskiego, jest wiele obiektów architektonicznych wartych obejrzenia. To m.in. słynny szydłowiecki zamek czy kościół pw. św. Zygmunta. Ale tuż obok tego ostatniego znajduje się pomnik przywódcy Insurekcji, naczelnika Tadeusza Kościuszki, ufundowany przez społeczeństwo w 1920 roku.

alt

Nieopodal znajdziemy niewątpliwie kolejne architektoniczne cacko, jakim bez wątpienia jest szydłowiecki, późnorenesansowy ratusz. Wybudowany na planie czworokąta jest główną siedzibą burmistrza i władz administracyjnych miasta i gminy. Ten charakterystyczny obiekt szczególnie nocą prezentuje się interesująco, a specjalnie dobrane światło eksponuje jego walory.
Zimą dodatkowo pojawiają się elementy wystroju nawiązujące do świąt i pory roku.

alt

alt

Tuż przy ratuszu stoi pręgierz, wykonany z piaskowca. Detale architektoniczne i zdobienia także doskonale prezentują się dzięki specjalnemu oświetleniu.
Wszystkim turystom podróżującym z południa na północ lub w kierunku odwrotnym polecamy odwiedzenie Szydłowca, szczególnie nocą.

alt

Poprawiony ( środa, 01 lutego 2017 18:35 )