Regionalne muzeum etnograficzne w Starej Zagrodzie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 01 kwietnia 2020 16:23    PDF Drukuj Email

Niemal w centrum Ustronia, niedaleko Ratusza, tuż przy jednej z głównych ulic, wzrok turysty przyciągają zabytkowe zabudowania drewniane, będące rekonstrukcją budynków pochodzących z drugiej połowy XVIII wieku. To tzw. Stara Zagroda, w której ponad dwadzieścia lat temu uruchomione zostało prywatne muzeum etnograficzne.W centrum miasta, od północnej strony Rynku zobaczyć można kilka drewnianych obiektów. To zabudowania, których właścicielem jest od 1982 roku Bronisław Palarczyk. To on właśnie w grudniu 1998 roku uruchomił w nich prywatne muzeum etnograficzne pod nazwą Stara Zagroda.

Kilka drewnianych budynków stanowi rekonstrukcję, która powstała na bazie wcześniejszych obiektów. Pierwotny budynek mieszkalny o konstrukcji zrębowej pochodził z 1768 roku. Przy rekonstrukcji wykorzystano z niego odrzwia i dwa stropy. Budynek posiada dach dwuspadowy, pokryty gontem.


alt


Obok, od zachodu stoi drewniana stodoła. Wewnątrz budynków, a także w ich otoczeniu znaleźć można wiele cennych eksponatów etnograficznych.


alt


Muzeum znajduje się przy ulicy Ogrodowej 1 i czynne jest wyłącznie w sezonie letnim od wtorku do soboty, w godzinach od 11 do 17.

Poprawiony ( sobota, 25 kwietnia 2020 16:30 )