Pomorskie
Małe „oczko na Świat”…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 28 lutego 2020 15:49    PDF Drukuj Email

Ta dawna zatoka Morza Bałtyckiego, która oddzielona od tego akwenu jest Mierzeją Wiślaną. Ma blisko 840 km2 powierzchni, a jej maksymalna głębokość sięga ledwie 5 metrów. To Zalew Wiślany, który pełni głównie funkcję turystyczną, a dzięki cieśninie Pilawskiej (choć to teren Federacji Rosyjskiej) stanowi „małe oczko na świat” dla mieszkańców tej części Polski. Przy Zalewie Wiślanym „przycupnęło” kilka ważnych dla naszej historii miast, jak Frombork, Tolkmicko czy Elbląg.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 28 marca 2020 16:43 )
 
W Malborku pamiętaj o tym królu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 05 stycznia 2020 11:09    PDF Drukuj Email

Niemal w centrum miasta stoi okazały pomnik. Przedstawia króla Kazimierza Jagiellończyka. Licząca blisko 3,5 metra wysokości rzeźba została odsłonięta pod koniec 2010 roku. Jej autorem jest Mariusz Białecki z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 02 lutego 2020 11:16 )
 
To jest pamiątka tragicznych wydarzeń
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 24 listopada 2019 11:27    PDF Drukuj Email

Pod koniec II wojny światowej likwidacji uległ obóz koncentracyjny w Sztutowie (KL Stutthof). To wydarzenie jest jednym z tragicznych epizodów, które upamiętnia obelisk postawiony przy przeprawie promowej w Mikoszewie.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 15 grudnia 2019 11:32 )
 
Tu, gdzie ląd się kończy…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 28 września 2019 15:09    PDF Drukuj Email

Turyści przyjeżdżają tu głownie latem, choć w zasadzie przez cały rok to miejsce wydaje się bardzo atrakcyjne. Dla przykładu zimą, podczas sztormów powietrze nasyca się solanką i ma leczniczy wpływ na nasze drogi oddechowe. Kiedyś, z uwagi na militarne znaczenie do krańca półwyspu nie było łatwo się dostać. Obecnie nie dość, że regularnie kursują tu szynobusy czy funkcjonuje komunikacja autobusowa, to jeszcze trasę z Władysławowa przez półwysep upodobali sobie miłośnicy dwóch kółek.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 27 października 2019 15:16 )
 
Wąskotorówką wzdłuż wybrzeża czyli Żuławska Kolej Dojazdowa
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 19 września 2019 15:22    PDF Drukuj Email

Stanowi niewątpliwie jedną z atrakcji turystycznych tej części Polski. Co ciekawe, kursuje nie tylko w sezonie turystycznym, ale też dzięki zaangażowaniu wielu osób z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych stanowi alternatywę dla siatki połączeń autobusowych. Choć z racji swojej specyfiki (bo do jej funkcjonowania niezbędna jest specjalna infrastruktura) z autobusem nie wygra, to jednak wielu osobom (czytaj nie tylko turystom) oferta Żuławskiej Kolei Dojazdowej bardziej przypada do gustu.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 19 października 2019 15:30 )
 


Strona 1 z 3