Pomorskie
Tu, gdzie ląd się kończy…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 28 września 2019 15:09    PDF Drukuj Email

Turyści przyjeżdżają tu głownie latem, choć w zasadzie przez cały rok to miejsce wydaje się bardzo atrakcyjne. Dla przykładu zimą, podczas sztormów powietrze nasyca się solanką i ma leczniczy wpływ na nasze drogi oddechowe. Kiedyś, z uwagi na militarne znaczenie do krańca półwyspu nie było łatwo się dostać. Obecnie nie dość, że regularnie kursują tu szynobusy czy funkcjonuje komunikacja autobusowa, to jeszcze trasę z Władysławowa przez półwysep upodobali sobie miłośnicy dwóch kółek.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 27 października 2019 15:16 )
 
Wąskotorówką wzdłuż wybrzeża czyli Żuławska Kolej Dojazdowa
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 19 września 2019 15:22    PDF Drukuj Email

Stanowi niewątpliwie jedną z atrakcji turystycznych tej części Polski. Co ciekawe, kursuje nie tylko w sezonie turystycznym, ale też dzięki zaangażowaniu wielu osób z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych stanowi alternatywę dla siatki połączeń autobusowych. Choć z racji swojej specyfiki (bo do jej funkcjonowania niezbędna jest specjalna infrastruktura) z autobusem nie wygra, to jednak wielu osobom (czytaj nie tylko turystom) oferta Żuławskiej Kolei Dojazdowej bardziej przypada do gustu.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 19 października 2019 15:30 )
 
Liczy sobie ponad 120 lat i jest największym w Polsce
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 08 sierpnia 2019 19:17    PDF Drukuj Email

Ma 90 ton nośności, pomieści 21 samochodów i 100 pasażerów, a przeprawia ich na drugi brzeg w czasie 5 minut.


Więcej… Poprawiony ( niedziela, 25 sierpnia 2019 19:41 )
 
Ta najpotężniejsza warownia krzyżacka robi wrażenie…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 02 sierpnia 2019 19:07    PDF Drukuj Email

Liczy ponad 800 lat i wciąż jego widok zachwyca nie tylko turystów zdążających do tego miasta leżącego nad Nogatem czy podróżujących koleją na trasie do i z Trójmiasta, ale też architektów i budowniczych. Dlaczego tych wymienionych wcześniej zapytacie, bo rozwiązania techniczne zastosowane przy budowie tej warowni były nie tylko nowatorskie na owe czasy, ale wciąż są niedoścignionym przykładem rozwiązań prostych i skutecznych (jak np. system ogrzewania zamku czy tzw. dansker).

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 25 sierpnia 2019 19:14 )
 
„Mewia Łacha” - miejsce, które zachwyca
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 27 lipca 2019 19:52    PDF Drukuj Email

Rezerwat ten położony przy ujściu Wisły do Bałtyku (przy sztucznym przekopie). Jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie gnieździ się rybitwa czubata. Dodatkowo zimą stanowi azyl dla wielu tysięcy kaczek, z których najliczniejsze gatunki to lodówki, czernice i gągoły. Tu często przystanek robią sobie ptaki odlatujące na zimę do Afryki.

Więcej… Poprawiony ( środa, 21 sierpnia 2019 20:07 )
 


Strona 1 z 3