„Mewia Łacha” - miejsce, które zachwyca
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 27 lipca 2019 19:52    PDF Drukuj Email

Rezerwat ten położony przy ujściu Wisły do Bałtyku (przy sztucznym przekopie). Jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie gnieździ się rybitwa czubata. Dodatkowo zimą stanowi azyl dla wielu tysięcy kaczek, z których najliczniejsze gatunki to lodówki, czernice i gągoły. Tu często przystanek robią sobie ptaki odlatujące na zimę do Afryki.Rezerwat „Mewia Łacha” jest jednym z ciekawszych miejsc, które w części znajduje się na obszarze administracyjnym gminy Stegna. Ten istny raj głównie dla ptactwa utworzono w 1991 roku w celu ochrony miejsc lęgowych różnych gatunków rybitw i ich siedliska żerowania, jak też odpoczynku ptaków siewkowych.

Obszar rezerwatu zajmuje około 150 hektarów, z czego zaledwie niemal 19 znajduje się na lewobrzeżnej, gdańskiej stronie Wyspy Sobieszewskiej, a pozostała powierzchnia po stronie Mikoszewa, na wschód od przekopu Wisły, ujścia tej rzeki do Bałtyku.

„Mewia Łacha” jest jedynym miejscem w naszym kraju, gdzie gnieździ się rybitwa czubata. Niestety w 2010 roku fala powodziowa na Wiśle rozmyła i zatopiła łachę z kolonią.

Aktualnie mieszkają tu również rybitwy białoczelne, rzeczne, sieweczki obrożne czy ostrygojady. Jeszcze nie tak dawno zobaczyć można było też kolonie mew srebrzystych i śmieszek.


alt


Co ciekawe, to największe w Europie skupisko mewy małej, a zimą stanowi azyl ponad 50 tysięcy kaczek, z których najliczniejszymi gatunkami są lodówki, czernice i gągoły.

Obok wspomnianych w rezerwacie znajdziemy stanowiska roślin podlegających bezwzględnej ochronie, w tym mikołajka nadmorskiego i kruszczyka rdzawoczerwonego (rośliny wieloletniej należącej do rodziny storczykowatych). Występują tu także rokitnik zwyczajny, kruszczyk szerokolistny, kocanka piaskowa, arcydzięgiel nadbrzeżny oraz sitowiec nadmorski.


alt


Od początku lat 2000 widywane są tu również stada fok szarych oraz pospolitych (znacznie rzadziej odwiedzające nasze wybrzeże). Od strony Mikoszewa widoczne jest także duże jezioro, będące ostoją bobrów. Lęgi ptaków gnieżdżących padają niekiedy ofiarą ssaków drapieżnych, głownie lisa, ale największe zagrożenie dla zwierząt zamieszkujących ten teren stanowią zdecydowanie turyści.

Dlatego też wprowadzone zostały ograniczenia w poruszaniu się po rezerwacie: wyznaczono jedynie jedną ścieżkę, po której wolno spacerować. Prowadzi ona od Wisły wzdłuż nasady piaszczystego cypla na plażę. Nie wolno przechodzić przez ograniczające ścieżkę taśmy, wprowadzać psów, plażować, podpływać i wchodzić na piaszczyste wysepki ani na ogrodzony cypel i wydmy.


alt


Tekst opracowany został na podstawie Gazetki Wczasowicza - Informatora Turystycznego Gminy Stegna, lato 2019.


alt


Poprawiony ( środa, 21 sierpnia 2019 20:07 )