Ma 20 metrów wysokości i tylko…10 lat
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 30 czerwca 2019 12:35    PDF Drukuj Email

Wybudowana została w 2009 roku i stanowi jedną z wielu atrakcji turystycznych tej letniskowej miejscowości położonej nad rzeką Gawlik, na przesmyku między jeziorami Jędzelewo, Rękaty i Ułówki. Chodzi o wieżę widokową w Starych Juchach w powiecie ełckim.


Stare Juchy to siedziba władz gminy. Wg. lokalnej tradycji nazwa miejscowości pochodzi od pogańskiego obyczaju składania ofiar na głazie narzutowym znajdującym się w pobliskim lasku. A, że głaz był cały czas zbryzgany krwią czyli jucha, stąd wspomniana nazwa.

Wg. dostępnych dokumentów źródłowych, wieś powstała w XV wieku i stała się zarazem siedzibą parafii. W XIX wieku przez Stare Juchy poprowadzona została linia kolejowa, łącząca Kętrzyn z Ełkiem. Jednym ze świadectw i historii kolejnictwa na tym terenie jest parowóz o symbolu OL49-29, stojący na tamtejszej stacji.

Fakt wybudowania linii kolejowej staje się zaczątkiem szybkiego rozwoju miejscowości, który przyhamował wybuch I wojny światowej. kolejny konflikt globalny nie przyniósł Starym juchom żadnych zniszczeń.

Dziś to siedziba władz administracyjnych gminy i zarazem wieś letniskowa. Wśród atrakcji turystycznych należy wymienić wspomniany głaz narzutowy, zespół dworski z drugiej połowy XIX wieku czy wreszcie wybudowaną w 2009 roku, 20. metrową wieżę widokową. Dotrzemy do niej kierując się z centrum wsi ostro pod górę ulicą Mazurską. Około 300 m od granicy miejscowości, na szczycie wzniesienia ukazuje się piękny widok na Stare Juchy (patrząc w dół szosy) i na jezioro Jędzelewo (na szczycie wzniesienia, patrząc na prawo w kierunku wędrówki). Miejsce to rekomendował już dr Mieczysław Orłowicz, znany przedwojenny polski krajoznawca i propagator turystyki, na łamach wydanego w 1922 roku "Ilustrowanego przewodnika po Mazurach Pruskich i Warmii”.

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej starostwa w Ełku.

Poprawiony ( niedziela, 07 lipca 2019 12:41 )