Smaki Warmii i Mazur
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 24 stycznia 2013 11:34    PDF Drukuj Email

Na flaczki z lina z grzybami do Barbary Pepłowskiej z Nerwiku, na pieczoną pierś z kaczki z sosem śliwkowym, ziemniakami okraszonymi boczkiem i modrą kapustą do olsztyńskiego Gastronomika. Skąd to wiemy?

W pracowniach Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych odbył się finał regionalny konkursu „Smaki Warmii, Mazur i Powiśla na stołach Europy”. W tym roku o zaszczytne miano rywalizowało 100 produktów i 38 potraw regionalnych, przygotowanych przez firmy, restauracje, szkoły gastronomiczne, koła gospodyń i gospodarstwa agroturystyczne. Celem konkursu (organizowanego od siedmiu lat) jest zebranie i opublikowanie unikatowych regionalnych przepisów kulinarnych.
Długa jest lista produktów i potraw nagrodzonych Pucharami Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zauważonych przez jury, które obradowało pod przewodnictwem znawcy i konesera, dra Grzegorza Rusaka

alt

Wśród produktów pochodzenia zwierzęcego bezkonkurencyjne okazały się –  boczek wędzony po mazursku z Gospodarstwa Rolnego „Mazurskie Smaki” z Marcinkowa oraz jesiotr wędzony z Gospodarstwa Rybackiego z Ełku. W produktach i przetworach mleczarskich zwyciężyły – masło naturalne z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku oraz lody śmietankowo-miodowe  z Pracowni Cukierniczej Magdaleny Kroczek z Łukty, a wśród miodów – Miody Mazur Pawła Murzyna i Piotra Kondraciuka z Gołdapi. W produktach roślinnych zauważono –  rajskie jabłuszka w syropie Kamili Chrząszcz z Tolkmicka) oraz sok z płatków róży z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych z Olecka. W produktach zbożowych i cukierniczych najlepszy okazał się zwykły razowiec tradycyjny z Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z Piekarni w Dźwierzutach. Nagrodzono też regionalny napój alkoholowy – Porter Warmiński z Browaru Kormoran z Olsztyna.
Za przyrządzanie potraw pierwsza nagroda przypadła Mateuszowi Siemaszko i Rafałowi Szyszko z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie za pieczoną pierś z kaczki z sosem śliwkowym, ziemniakami okraszonymi boczkiem i modrą kapustą oraz Barbarze Pepłowskiej z Nerwiku koło Purdy za potrawę flaczki z lina z grzybami. 
Obserwatorów konkursowych zmagań zachwyciła też wędzonka z Restauracji „U Wokulskiego” z Ostródy, pasztet z dzika spod jałowca z grzybkami z Komorowa koło Białej Piskiej oraz tort makowy z Pieniężna. Smakowały też – sok z płatków róży i nalewka tarninowa pani Krystyny Hadały z Wargielit, „młody” miód z Gołdapi i marchewkowiec z Kawiarni Moja w Olsztynie.

Wszystkie te produkty są dostępne nie tylko podczas konkursowych ocen. Można je kupić na organizowanych coraz częściej specjalistycznych targach i stoiskach. Będą też osiągalne na Starym Mieście, podczas IV Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. Smacznego!
Olsztyn 9.12.2012  M.R.
Tekst został zamieszczony dzięki uprzejmości Leszka Lika, redaktora naczelnego "Nowego Życia Olsztyna".

alt

Poprawiony ( piątek, 25 stycznia 2013 11:51 )