Jej atrakcjami są też jeziora…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 27 czerwca 2019 12:28    PDF Drukuj Email

Piła leży nad jeziorami i nie jest to dla wielu takie oczywiste. W obrębie granic administracyjnych tego blisko 80. tysięcznego miasta jest ich kilka. Część z nich to naturalne, polodowcowe akweny, innym jest sztuczne spiętrzenie, będące nie tylko miejscem wypoczynku ale przede wszystkim atrakcją dla miłośników „moczenia kija”. Te jeziora to m.in. Płotki, Bagienne, Rudnickie czy wreszcie największy obszarowo zalew Koszycki.Kiedy niemal rok temu przemknąłem przez Piłę w drodze powrotnej z Kołobrzegu do Kielc, nie myślałem, że do tego miasta nad Gwdą choć na chwilę powrócę. Sprawiły to piękne zdjęcia Katarzyny Paluszkiewicz, autorki niezwykłego bloga Mojapasja_fotografia i jej wpis o niewątpliwych walorach pilskich jezior. Te zdjęcia za zgodą autorki wykorzystałem, za co serdecznie dziękuję.

Co do miasta, to leży ono na pograniczu dwóch pojezierzy: Wałeckiego i Krajeńskiego, należących do dużej jednostki fizjograficznej, jaką są Pojezierza Południowobałtyckie (w tym Pojezierza Południowopomorskie). Ten podział to koncepcja profesora Jerzego Kondrackiego, z podręcznika którego przyszło mi pozyskać wiedzę na temat geografii fizycznej Polski w czasie moich studiów geograficznych.


alt


Wracając do miasta, to w jego granicach administracyjnych czy w sąsiedztwie znajdziemy tych zbiorników kilka. Są wśród nich nie tylko te stworzone siłami natury (polodowcowe) ale też sztuczne (zbiornik Koszycki). Ten ostatni znajduje się tuż przy obwodnicy miasta czyli drogi krajowej nr 10 łączącej m.in. Bydgoszcz ze Szczecinem. zalew ten jest ulubionym miejscem wędkowania nie tylko mieszkańców miasta czy okolicy, ale też miłośników „moczenia kija” z całej Polski. Z racji systematycznego zarybiania spotkamy tu głownie sandacza i suma.


alt


Oczywiście Piła to nie tylko jeziora, ale też wiele innych atrakcji turystycznych (w tym dom, w którym w 1755 roku urodził się „ojciec górnictwa” Stanisław Staszic czy słynna parowozownia zwana „okrąglakiem”. Zresztą miasto to należy do większych węzłów kolejowych w tej części Polski i tu znajdowały się jedne z wielu Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego.


alt


Piła była też przez jakiś czas stolicą województwa.


alt


Poprawiony ( niedziela, 07 lipca 2019 12:35 )