Świętokrzyskie
Stoi nieco na uboczu…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 15 lipca 2019 18:52    PDF Drukuj Email

Wybudowany został w drugiej dekadzie XX wieku z czerwonego piaskowca na planie krzyża. Obok stoi niewysoka dzwonnica, powstała na planie zbliżonym do kwadratu. Wokół kościoła przestrzeń wyznacza szpaler drzew.
Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łącznej położony na północnych obrzeżach diecezji kieleckiej, usytuowany jest niemal w połowie drogi między Kielcami a Skarżyskiem-Kamienną wyróżniają nie tylko patroni, ale także styl budowli, nawiązujący do cech romańskich i elementów gotyku. Charakterystyczne hełmy wież kościoła widać z daleka. To jedyna parafia we wspomnianej diecezji pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Do 1925 r. parafia Łączna należała do diecezji sandomierskiej. Erygował ją w 1913 r. biskup sandomierski Marian Ryks. Budowę kościoła z materiału jakim był czerwony piaskowiec rozpoczął ks. Marian Dąbrowski jeszcze w czasach niewoli narodowej (1913 r.) a jego budowa zakończyła się siedem lat później, w 1920 r.

alt

Odległe już czasy zaborów przypominają nawiązujące do budowli cerkiewnych szczyty wież. Wnętrze niemal w całości zostało dekorowane freskami wykonanymi przez B. Pawłowską w 1962 r. Freski te stanowią ilustrację do wyznania wiary. W nawach bocznych – drewniane ołtarze. W jednej z bocznych kaplic ołtarz poświęcony patronom parafii: Św. Apostołom Szymonowi i Judzie Tadeuszowi. W kolejnym ołtarzu obraz Matki Bożej. W latach siedemdziesiątych XX w. gont pokrywający Świątynię zamieniono na blachę.

Obok świątyni znajduje się niewysoka dzwonnica, na rzucie zbliżonym do kwadratu, z czterospadowym, piramidalnym dachem pokrytym gontem. Świątynia konsekrowana została 22 IX 1921 roku przez biskupa Paweł Kubickiego, sufragana sandomierskiego.

alt

Na tablicy pamiątkowej umieszczonej w bocznej nawie kościoła wyryto nazwiska partyzantów i żołnierzy z tych terenów, poległych czasie II wojny Światowej w obronie Ojczyzny. Niedaleko kościoła parafialnego, tuż przy przejeździe kolejowym znajduje się osobliwa kapliczka z figurą MB Fatimskiej. Dawniej w tym miejscu stał metalowy krzyż, który umieścił pan Majcherczyk. Chciał on uczcić to miejsce, ponieważ od lat przy przejeździe parafianie wznosili ołtarz podczas uroczystości Bożego Ciała. Kapliczka z figurą MB Fatimskiej została poświęcona w Roku Jubileuszowym 2000. To wotum wdzięczności mieszkańców w 80. rocznicę urodzin Ojca Świętego i w 19. rocznicę ocalenia po zamachu.

alt

Odpust: Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza – 28 października

Autor: Bartosz Popadiak

Poprawiony ( środa, 21 sierpnia 2019 20:08 )
 
Krzemionki na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 09 lipca 2019 11:36    PDF Drukuj Email

Podczas obrad 43. Komitetu UNESCO zadecydowano o wpisaniu Krzemionek na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To historyczna chwila dla turystyki regionu świętokrzyskiego.

Więcej… Poprawiony ( środa, 21 sierpnia 2019 20:09 )
 
Zapraszam na sandomierski rynek…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 21 czerwca 2019 10:53    PDF Drukuj Email

To nie tylko reprezentacyjny plac tego miasta położonego w dolinie królowej polskich rzek Wisły, ale przede wszystkim jest częścią historycznego zespołu architektoniczno - krajobrazowego, wpisanego na listę pomników historii. Jego centralną część zajmuje gotycki ratusz z około połowy XIV wieku.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 28 czerwca 2019 13:47 )
 
Kieleckie Wzgórze Zamkowe
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 06 czerwca 2019 19:27    PDF Drukuj Email

Jego elementem wiodącym jest bryła Pałacu Biskupów Krakowskich, będąca obecnie siedzibą Muzeum Narodowego oraz kolegiata czyli Bazylika Katedralna.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 23 czerwca 2019 19:34 )
 
Przez Domaniówkę do Masłowa pieszo…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 13 maja 2019 08:41    PDF Drukuj Email

Trasa wyznaczona kolorem czerwonym jest fragmentem Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego, wybitnego przyrodnika i krajoznawcy i przyrodnika związanego z Ziemią Kielecką. To nieco ponad 6 kilometrów, które może przejść każdy, bez względu na wiek i górskie doświadczenie.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 31 maja 2019 08:49 )
 
Spacerkiem do Leszczyn (i nie tylko)…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 16 kwietnia 2019 17:24    PDF Drukuj Email

Góry Świętokrzyskie to nie tylko Łysogóry czy mniej lub bardziej znane pasma w tej części Polski. To także wiele interesujących miejsc, do których warto zajrzeć. Jednym z nich jest jest niewątpliwie zbiornik wodny w Cedzynie i jego otoczenie, w tym miejscowość Leszczyny z pięknym kościołem i zabytkowym cmentarzem z nagrobkami rodziców Stefana Żeromskiego oraz Salomei Skłodowskiej, babki naszej noblistki Marii Skłodowskiej - Curie (o tym przy innej okazji).

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 12 maja 2019 17:33 )
 
Orły "Wprost" przyznane. OSM z Chmielnika wśród nagrodzonych
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 31 stycznia 2019 09:57    PDF Drukuj Email


Dziennikarze i analitycy ekonomiczni skupieni wokół kapituły Orłów tygodnika "Wprost" oraz firma BISNODE (szwedzkie przedsiębiorstwo zajmujące się gromadzeniem, opracowaniem i dostarczaniem informacji gospodarczej) wyłonili najlepsze firmy z regionów. W gronie laureatów tego prestiżowego wyróżnienia w województwie świętokrzyskim znalazła się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Chmielniku.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 05 marca 2019 10:00 )
 
Lodospad powstał na Kadzielni
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 25 stycznia 2019 11:46    PDF Drukuj Email

Jest najnowszą atrakcją turystyczną Kielc, która powstała dzięki pomysłowi i pracy członków Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego. W realizacji tego przedsięwzięcia nieodzowna okazała się pomoc Geoparku Kielce.

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 28 lutego 2019 08:16 )
 
W uzdrowisku planują wielkie inwestycje…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 16 stycznia 2019 19:00    PDF Drukuj Email

Powstaną nowa restauracja i baseny, modernizacja i remonty istniejącej bazy sanatoryjnej oraz zagospodarowanie istniejącej starej wieży ciśnień to główne kierunki działań zaplanowanych na najbliższe lata w spółce „Uzdrowisko Busko - Zdrój”.

Więcej… Poprawiony ( poniedziałek, 18 lutego 2019 11:10 )
 
Beit Ha-midrasz Herszla Zagajskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 07 stycznia 2019 09:53    PDF Drukuj Email

Herszl Zagajski (1865 – 1937) był jednym z najbogatszych kieleckich przedsiębiorców okresu międzywojennego, właścicielem Wietrzni, gdzie prowadził wydobycie kamienia. Był przewodniczącym kieleckiej gminy żydowskiej i zarazem działaczem społecznym.

Więcej… Poprawiony ( poniedziałek, 04 lutego 2019 10:04 )
 


Strona 1 z 20