XXIII Lato z Chopinem rozpoczęte
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 13 lipca 2017 12:38    PDF Drukuj Email

altW sali koncertowej Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju zainaugurowany został Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny im. prof. Barbary Hesse-Bukowskiej Lato z Chopinem. To jedno z największych wydarzeń kulturalnych w regionie świętokrzyskim, w którym co roku bierze udział liczna grupa znamienitych pianistów z kraju i zagranicy, oraz setki melomanów, pragnących obcować z muzyką na najwyższym poziomie. Lato z Chopinem, którego wyłącznym organizatorem jest Uzdrowisko Busko – Zdrój S.A. i Fundacja Chopinowska z USA to prawdziwa muzyczna uczta. Podczas inauguracyjnego koncertu zaprezentowała się dwójka młodych artystów: Aleksandra Hortensja Dąbek z Polski oraz Zixi Chen z Chin.


Tegoroczną edycję festiwalu uroczyście otworzył Wojciech Legawiec, prezes Zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A, który podkreślił, że odbywające się co roku Lato z Chopinem to wspaniała strawa dla duszy doskonale uzupełniająca się z proponowaną przez Uzdrowisko kuracją dla ciała.
Dyrektorem Artystycznym wydarzenia jest dr Krystian Tkaczewski – mający (co wszyscy zgodnie podkreślają) wyjątkową umiejętność doboru artystów i repertuaru. Rolę Konsultanta pełni prof. Maciej Piotrowski - na co dzień pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, syn patronki festiwalu, nieżyjącej prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Organizatorami Festiwalu, który w tym roku potrwa do 21 lipca są Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., właściciel Sanatorium Marconi, oraz Connecticut Chopin Foundation.

alt

W koncercie inauguracyjnym zaprezentowała się dwójka młodych artystów: Aleksandra Hortensja Dąbek z Polski oraz Zixi Chen z Chin.
Niezwykle utalentowana Polka zdobyła m.in. pierwsze miejsce w 21 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla dzieci i młodzieży w Szafarni w grupie do lat 18, trzecie miejsce w konkursie pianistycznym w Karlovacu oraz drugie miejsce na Debut International Piano Competition w Nowym Jorku. W roku 2016 zadebiutowała w Carnegie Hall oraz wiedeńskiej sali Ehrbar Hall. Aleksandra Hortensja Dąbek koncertowała w bardzo wielu krajach – Singapurze, Kanadzie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Hiszpanii i na Węgrzech. Jest stypendystką Fundacji Yamaha.

alt

Zixi Chen jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, w tym: Imola International Piano Competition, San Jose International Competition czy Asia Piano-Competition. W opinii ekspertów muzycznych ceniony jest za szczere emocje i pewność wykonawczą. To charyzmatyczny młody pianista.

alt

Poprawiony ( niedziela, 23 lipca 2017 12:52 )