„Rasputin” na początek sezonu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 05 września 2017 10:36    PDF Drukuj Email

altPrzed kieleckimi teatromaniakami początek kolejnego sezonu. 23 września na deskach Teatru im. Żeromskiego będą mogli obejrzeć spektakl pt. „Rasputin” w reżyserii Wiktora Rubina, na podstawie tekstu i dramaturgii Jolanty Janiczak. W roli głównej zobaczymy Macieja Pestę.

Już za kilka tygodni w teatrze im. Żeromskiego w Kielcach zostanie zainaugurowany kolejny sezon. Tym razem na początek widzowie będą mieli okazję obejrzeć „Rasputina” wg. tekstu i dramaturgii Jolanty Janiczak. Reżyserem spektaklu jest Wiktor Rubin. To druga sztuka tego duetu, którą zobaczymy w Kielcach.  
Sięgając po biografie postaci historycznych, twórczy duet Janiczak – Rubin od kilku już lat posługując się językiem nowego teatru bada wpływ mechanizmów działania narracji historycznych na budowanie tożsamości człowieka współczesnego, otrzymując przy tym wiele nagród. „Caryca Katarzyna” wystawiana na deskach kieleckiego Teatru to jedno z najlepszych polskich przedstawień ostatnich lat. Tym razem postać Rasputina, człowieka-legendy, służy twórcom do przyjrzenia się emocjom, postawom, marzeniom, które rodzą się w momencie rozpadania się starego porządku i wyłaniania się nowego. Ostatnie lata panowania carskiej rodziny Romanowów są opowieścią o zmierzchu wartości, przekonań, postaw ówczesnych elit. Zaś postawa Rasputina sprawdzającego granice wolności, bada wyłaniający się mechanizm sprawowania władzy przez eksces.
Tekst i dramaturgia: Jolanta Janiczak; reżyseria: Wiktor Rubin; scenografia, światło, video: Mirek Kaczmarek; muzyka: Krzysztof Kaliski; kostiumy: Hanna Maciąg, Jolanta Janiczak. Obsada zapowiada się smakowicie. W roli tytułowej zobaczymy Macieja Pestę. W pozostałych Wojciecha Niemczyka jako CAR; CARYCA: Joanna Kasperek; MARIA: Beata Pszeniczna; OLGA: Magda Grąziowska; TATIANA: Anna Antoniewicz; ANASTAZJA: Dagna Dywicka; ALEKSY: Dawid Żłobiński; JUSUPOW: Bartłomiej Cabaj; IRINA: Ewelina Gronowska oraz WŁODZIMIERZ: Paweł Paczesny.
Premiera sztuki 23 września o godzinie 19.

Poprawiony ( sobota, 09 września 2017 10:43 )