Odbyły się warsztaty kulinarne
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 23 października 2017 09:38    PDF Drukuj Email

altPrzez trzy dni odbywały się warsztaty kulinarne ph. „Kuchnia Regionalna Świętokrzyskie”, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. W programie skierowanym do członków sieci „Dziedzictwa Kulinarnego – Świętokrzyskie” znalazła się m.in. wizyta w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku, gdzie uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z procesami technologicznymi przetwórstwa mleka. Warsztaty były okazją nie tylko do wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim poszerzenia oferty gastronomicznej obiektów hotelowych i innych, należących do sieci „Dziedzictwa Kulinarnego – Świętokrzyskie”. OSM w Chmielniku, przetwórnię owoców i warzyw JURiDAN w Szczaworyżu, winnicę Nad Jarem w Złotej i wreszcie Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach odwiedzili członkowie sieci „Dziedzictwo Kulinarne – Świętokrzyskie” w ramach trzydniowych warsztatów kulinarnych, odbywających się pod hasłem „Kuchnia Regionalna Świętokrzyska”. Ich organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, a wzięła w nich udział także liczna grupa uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.
- Szczególnie zależało nam na ich obecności, by młodzi ludzie mogli zobaczyć w spółdzielni mleczarskiej w Chmielniku cały ciąg technologiczny związany z przetwórstwem mleka i produkcją masła, serów czy śmietany. To mała mleczarnia, której produkcja odbywa się tradycyjnymi metodami, stąd wyroby odznaczają się wysoką jakością i doskonałym smakiem. Poza tym zwiedziliśmy przetwórnię owoców i warzyw, a także zapoznali się z tajnikami prowadzenia winnicy – wyjaśnił Maciej Giermasiński z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.    

alt

W ostatnim dniu odwiedzili Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach, gdzie mieli okazję zapoznać się z procesami przetwarzania mięsa. Podsumowaniem warsztatów było przygotowywanie potraw pod czujnym okiem wykwalifikowanych kucharzy.


Poprawiony ( niedziela, 07 stycznia 2018 15:59 )