Muzeum Laurensa Hammonda zainicjowało swoją działalność
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 29 października 2017 16:29    PDF Drukuj Email

altPonad 60 egzemplarzy organów i innych wynalazków Laurensa Hammonda, amerykańskiego inżyniera i przede wszystkim zegarmistrza, można już oglądać w nowej placówce, będącej oddziałem Muzeum Zabawek i Zabawy. Mowa o pierwszym w Polsce i zarazem w Europie muzeum jego imienia. Placówka ma interaktywny charakter.


Muzeum powstało w Kielcach i mieści się niemal w jego centrum, przy ulicy Kościuszki, w dawnym budynku Instytutu Języków Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Wśród eksponatów znalazły się przede wszystkim słynne organy Hammonda oraz egzemplarze innych wynalazków, w tym zegary elektryczne i stół do tasowania kart do bridge’a.

alt

alt


Organy Hammonda są częścią zbioru należącego do Pawła Wawrzeńczyka, miejscowego kolekcjonera. Kompletował go przez wiele lat. Prezentowany liczy 64 eksponaty, często kultowych modeli instrumentów wyprodukowanych w pierwszej połowie XX wieku. Ich pierwotnym przeznaczeniem były kościoły, ale specyficznym brzmieniem zainteresowali się wykonawcy uprawiający gatunki muzyczne począwszy od jazzu przez pop na rocku kończąc.

alt

alt

Dźwięki wielu z tych instrumentów znalazło się w kompozycjach znakomitych artystów jak np. Jimmie Smith, Roger Walters z Pink Floyd, Thijs van Leer z Focus, John Lord z Deep Purple, Keith Emerson z tercetu Emerson, Lake and Palmer, George Fame’a, Gary Brookera z Procol Harum oraz polskich “hammondzistów” jak np. Benon Hardy, Czesław Niemen, Krzysztof Sadowski, Włodzimierz Komendarek, Józef Skrzek czy wreszcie Andrzej Zieliński. Ci czterej ostatni w otwarciu muzeum uczestniczyli, a Krzysztof Sadowski i Andrzej Zieliński zasiedli nawet przy klawiaturach przelewając emocje na dźwięki.

alt

Na razie do końca roku z uwagi na prowadzone prace remontowe przystosowujące budynek do funkcji muzealnej, placówkę będzie można zwiedzać jedynie w grupach zorganizowanych, po uprzednim umówieniu terminu. Od początku 2018 roku muzeum otwarte będzie dla wszystkich chętnych.

alt

Poprawiony ( czwartek, 02 listopada 2017 16:56 )