„Łysiec” w zimowej szacie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 10 marca 2018 09:50    PDF Drukuj Email

altObok Radiowo – Telewizyjnego Centrum Nadawczego oraz zespołu budynków dawnego klasztoru benedyktyńskiego – dziś wykorzystywanego przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – znajdziemy tam gołoborze z platformą widokową, będące jedna z atrakcji tego miejsca i zarazem Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Choć nie jest najwyższym wzniesieniem Łysogór, to przyciąga turystów w każdej porze roku z uwagi na liczne atrakcje.


Jedną jest widoczna z odległości wielu kilometrów blisko 160 metrowa wieża Radiowo – Telewizyjnego Centrum Nadawczego. O powstaniu tego obiektu w tej lokalizacji zadecydował przypadek. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w wielu materiałach źródłowych.

alt

Ja dodam jedynie, że budowa rozpoczęła się w1962 roku i trwała niecałe 4 lata. Pierwszy sygnał popłynął w eter na początku 1966 roku.

alt

Innym obiektem jest Sanktuarium na Świętym Krzyżu, którego początki wiążą się z wprowadzeniem chrześcijaństwa na Ziemie Polskie. Historyk Jan Długosz w swoich „Kronikach” pisał, że w 1006 roku wybudowano klasztor benedyktyński. (...) „powstał klasztor, wzniesiony z kamienia przez króla Bolesława Wielkiego, pierwszego króla Polski, w którym drzewa Krzyża Pańskiego znaczna znajduje się cząstka niosąca ludziom dobrodziejstwa, tu pozostawiona przez św. Emeryka, syna św. Stefana, króla Węgier, za zaleceniem anioła widzeniu”. Wspomniany św. Emeryk przywiózł je z Węgier.

alt

Święty Krzyż stał się miejscem pielgrzymowania królów, przedstawicieli duchowieństwa, sławnych rodów polskich oraz prostego ludu. Klasztor był wielokrotnie niszczony i łupiony. Wreszcie w 1819 roku nastąpiła kasata opactwa benedyktyńskiego a kilka lat później ukazem carskim obiekt stał się miejscem przebywania księży emerytów. Pod koniec XIX wieku przejęli go Austriacy i przeznaczyli na ciężkie więzienie (tę funkcję pełniło w czasie I i II wojny światowej).

alt

alt

Obecnie pieczę nad Sanktuarium przejęli Misjonarze Oblaci M.N., którzy utworzyli m.in. muzeum misyjne.

alt

Obok wspomnianych wizytówką Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest gołoborze, noszące imię znanego botanika prof. R. Kobendzy. To rumowisko skalne jest zbudowane z piaskowców kwarcytowych i można go oglądać ze specjalnie wybudowanej w tym celu platformy widokowej. Przy doskonałej widoczności rozpościera się z tego miejsca panorama na najbliższą okolicę oraz widniejącą w oddali Równinę Radomską.

alt


Poprawiony ( niedziela, 11 marca 2018 10:25 )