W Opatowie pamiętają o Gombrowiczu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 02 listopada 2018 18:41    PDF Drukuj Email

Niemal w centrum miasta, tuż przy tranzytowej drodze wiodącej do Sandomierza lub Rzeszowa, znajduje się skwer im. Witolda Gombrowicza. Stoi tam postument z popiersiem tego wybitnego pisarza, urodzonego w Małoszycach koło Opatowa. Popiersie wykonał Gustaw Hadyna na podstawie starego i zniszczonego wizerunku W. Gombrowicza.


W centrum Opatowa stoi pomnik Witolda Gombrowicza. Pomnik upamiętniający tego znanego i wybitnego polskiego powieściopisarza, nowelisty i dramaturga postawiony został w 1994 roku.
Witold Gombrowicz to syn Ziemi Opatowskiej urodzony 4 sierpnia 1904 roku w pobliskich Małoszycach. Niemal siedem lat później opuścił małoszycki dwór i wraz z rodzicami wyprowadził się do Warszawy. Ale wspomniana wieś i okolice Opatowa odwiedzał systematycznie w niemal każde wakacje.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że Gombrowicz to absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1927 – 29 studiował w Paryżu ekonomię i filozofię. Zadebiutował w 1933 roku, a spod jego pióra wyszły kolejno utwory: „Pamiętniki z okresu dojrzewania”, „Ferdydurke” czy wreszcie „Iwona – księżniczka Burgunda”.

alt

Tuż przed wybuchem II wojny światowej wyjechał do Argentyny, gdzie mieszkał przez kolejne 24 lata. Do Europy powrócił na początku lat 60. poprzedniego stulecia. Zamieszkał w Vence we Francji i tam też w lipcu 1969 roku zmarł. Pochowany został na tamtejszym cmentarzu komunalnym.
Małoszyce wielokrotnie przewijały się w twórczości Gombrowicza (m.in. we wspomnianych „Dziennikach” i „Ferdydurke”), natomiast Opatów pamiętał o wielkim pisarzu. Przez lata stał tam wykonany z ceramiki pomnik, jednak nikt o niego nie dbał. Dlatego też szybko niszczał.
Na początku XXI wieku grupa mieszkańców Opatowa zainicjowała działania, których efektem było wykonanie przez rzeźbiarza Gustawa Hadynę nowego popiersia Witolda Gombrowicza. Wzorcem popiersia był wspomniany wizerunek.

alt

Rzeźba Gombrowicza wykonana z brązu została oficjalnie odsłonięta nieco ponad dziesięć lat temu, 9 października 2008 roku. Było to zarazem podsumowanie i zakończenie obchodzonego wówczas w regionie świętokrzyskim Roku Gombrowiczowskiego.         

Poprawiony ( czwartek, 13 grudnia 2018 18:56 )