Spacerkiem do Leszczyn (i nie tylko)…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 16 kwietnia 2019 17:24    PDF Drukuj Email

Góry Świętokrzyskie to nie tylko Łysogóry czy mniej lub bardziej znane pasma w tej części Polski. To także wiele interesujących miejsc, do których warto zajrzeć. Jednym z nich jest jest niewątpliwie zbiornik wodny w Cedzynie i jego otoczenie, w tym miejscowość Leszczyny z pięknym kościołem i zabytkowym cmentarzem z nagrobkami rodziców Stefana Żeromskiego oraz Salomei Skłodowskiej, babki naszej noblistki Marii Skłodowskiej - Curie (o tym przy innej okazji).Tu warto się wybrać, by miło i pożytecznie spędzić czas wolny. Przy okazji oczy swoje nacieszyć pięknymi, różnorodnymi i zarazem mieszanym krajobrazem gór niskich oraz sztucznego zbiornika wodnego na rzece Lubrzance w Cedzynie.

Na parkingu przy wspomnianym akwenie należy zostawić samochód i wybrać się na pieszy spacer wokół niego lub na rowerze za wytyczonymi ścieżkami dla cyklistów pomknąć wzdłuż wschodniego brzegu na krótszą lub dłuższą wycieczkę. A warto, bo trasa prowadzi malowniczymi fragmentami terasy nadzalewowej zbiornika czy leniwie wijącej się w jego kierunku Lubrzanki.


alt


Przy odrobinie szczęścia usłyszymy nad sobą warkot silników sportowych samolotów startujących z położonego nieopodal lotniska w Masłowie. A skoro o tej miejscowości mowa, to w oddali dostrzeżemy Pasmo Klonówki, przez które przebiega główny czerwony szlak pieszy (łączący m.in. Zagnańsk, wspomniany Masłów przez Ameliówkę i przełom Lubrzanki, Świętą Katarzynę, Święty Krzyż z Nową Słupią).


alt


z racji pięknych widoków i atrakcji wycieczkę można odbyć w każdej porze roku, ale chyba najpiękniej jest jesienią!


alt

Poprawiony ( niedziela, 12 maja 2019 17:33 )