Krzemionki na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 09 lipca 2019 11:36    PDF Drukuj Email

Podczas obrad 43. Komitetu UNESCO zadecydowano o wpisaniu Krzemionek na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To historyczna chwila dla turystyki regionu świętokrzyskiego.


W Baku Komitet UNESCO rozpatrywał kandydatury z 36 lokalizacji. Polska kandydatura objęła m. in. Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego z neolitycznymi kopalniami krzemienia pasiastego. Przypomnijmy, że w Krzemionkach znajduje się zespół prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego (ok. 3900-1600 p.n.e.).
Jest to jeden z najważniejszych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. Pomimo upływu tysięcy lat podziemia kopalń przetrwały do naszych czasów w niemal niezmienionym stanie. Turyści mogą je podziwiać wędrując podziemną trasą o długości prawie 500 metrów. Ponadto obejrzeć można zrekonstruowane zabudowania neolityczne, obozowiska górników oraz grobowiec megalityczny. Ze względu na swoje wyjątkowe walory, kopalnie uznano za Pomnik Historii.

alt


Wpis na listę UNESCO to zarówno prestiż, jak i wielkie wzywanie. Dlatego należy spodziewać się zwiększonego ruchu turystycznego, także z zagranicy. ICOMOS, instytucja rekomendująca Krzemionki zaleca utworzenie parku kulturowego, ścisłą ochronę zabytków i dalsze prace archeologiczne nad tym unikalnym obszarem.

Zdjęcia ze strony krzemionki.pl autor Krzysztof Pęczalski.

Autor: Bartosz Popadiak


Poprawiony ( środa, 21 sierpnia 2019 20:09 )