Stoi nieco na uboczu…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 15 lipca 2019 18:52    PDF Drukuj Email

Wybudowany został w drugiej dekadzie XX wieku z czerwonego piaskowca na planie krzyża. Obok stoi niewysoka dzwonnica, powstała na planie zbliżonym do kwadratu. Wokół kościoła przestrzeń wyznacza szpaler drzew.
Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łącznej położony na północnych obrzeżach diecezji kieleckiej, usytuowany jest niemal w połowie drogi między Kielcami a Skarżyskiem-Kamienną wyróżniają nie tylko patroni, ale także styl budowli, nawiązujący do cech romańskich i elementów gotyku. Charakterystyczne hełmy wież kościoła widać z daleka. To jedyna parafia we wspomnianej diecezji pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Do 1925 r. parafia Łączna należała do diecezji sandomierskiej. Erygował ją w 1913 r. biskup sandomierski Marian Ryks. Budowę kościoła z materiału jakim był czerwony piaskowiec rozpoczął ks. Marian Dąbrowski jeszcze w czasach niewoli narodowej (1913 r.) a jego budowa zakończyła się siedem lat później, w 1920 r.

alt

Odległe już czasy zaborów przypominają nawiązujące do budowli cerkiewnych szczyty wież. Wnętrze niemal w całości zostało dekorowane freskami wykonanymi przez B. Pawłowską w 1962 r. Freski te stanowią ilustrację do wyznania wiary. W nawach bocznych – drewniane ołtarze. W jednej z bocznych kaplic ołtarz poświęcony patronom parafii: Św. Apostołom Szymonowi i Judzie Tadeuszowi. W kolejnym ołtarzu obraz Matki Bożej. W latach siedemdziesiątych XX w. gont pokrywający Świątynię zamieniono na blachę.

Obok świątyni znajduje się niewysoka dzwonnica, na rzucie zbliżonym do kwadratu, z czterospadowym, piramidalnym dachem pokrytym gontem. Świątynia konsekrowana została 22 IX 1921 roku przez biskupa Paweł Kubickiego, sufragana sandomierskiego.

alt

Na tablicy pamiątkowej umieszczonej w bocznej nawie kościoła wyryto nazwiska partyzantów i żołnierzy z tych terenów, poległych czasie II wojny Światowej w obronie Ojczyzny. Niedaleko kościoła parafialnego, tuż przy przejeździe kolejowym znajduje się osobliwa kapliczka z figurą MB Fatimskiej. Dawniej w tym miejscu stał metalowy krzyż, który umieścił pan Majcherczyk. Chciał on uczcić to miejsce, ponieważ od lat przy przejeździe parafianie wznosili ołtarz podczas uroczystości Bożego Ciała. Kapliczka z figurą MB Fatimskiej została poświęcona w Roku Jubileuszowym 2000. To wotum wdzięczności mieszkańców w 80. rocznicę urodzin Ojca Świętego i w 19. rocznicę ocalenia po zamachu.

alt

Odpust: Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza – 28 października

Autor: Bartosz Popadiak

Poprawiony ( środa, 21 sierpnia 2019 20:08 )