Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia za nami
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 26 sierpnia 2019 09:19    PDF Drukuj Email

Warsztaty i pokazy archeologiczne, w tym te prezentujące jej eksperymentalne aspekty, znalazły się w programie tegorocznych Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia. Impreza odbyła się w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki” w Sudole koło Ostrowca Świętokrzyskiego.


Ogrom atrakcji przygotowali organizatorzy kolejnej, ósmej edycji Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia.  Goście rezerwatu „Krzemionki” mieli okazję uczestniczyć w osadzie neolitycznej w warsztatach archeologicznych i pokazach archeologii eksperymentalnej, które prowadzone były przez wykonawców z całej Polski. Każdy mógł poczuć się jak archeolog, podglądając i uczestnicząc w eksperymentalnym wykopie archeologicznym. Prezentowane były też techniki obróbki krzemienia oraz sposoby rozpalania ognia.

alt

Przy specjalnej strzelnicy można było poznać tajniki łucznictwa, a w warsztacie pradziejowej garncarki poznać sposoby wyrobu neolitycznej plastyki glinianej.
Przy osadzie neolitycznej ulokowała się laboratorium archeologiczne, w którym specjaliści wyjaśniali czym zajmuje się traseologia czy paleobotanika.

alt

Osada neolityczna i jej okolice to nie było jedyne miejsce, w którym można było odkryć tajemnice archeologii, bo w budynku muzeum prezentowane były tematy związane z archeologią nieinwazyjną.
Ważnym elementem święta archeologii była sesja popularnonaukowa pt. „Droga Krzemionek do UNESCO”, w której uczestniczyli autorzy wniosku o wpis Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie zabrakło też innych osób, które wsparły Muzeum w trakcie procesu nominacyjnego.

alt

alt

Zdjęcia pochodzą z profilu FB Muzeum "Krzemionki"

Autor: Bartosz Popadiak


Poprawiony ( poniedziałek, 23 września 2019 09:30 )