Uczcili rocznicę Chrztu Polski
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 15 listopada 2016 13:07    PDF Drukuj Email

Koncert zatytułowany "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę" uświetnił finał odbywającego się już w Starachowicach po raz 27 Międzynarodowych Dni Muzyki Kameralnej i Organowej im. Stefana Ratusińskiego. Wśród wykonawców koncertu znaleźli się m.in. Orkiestra 966, chóry pod kierownictwem artystycznym Bożeny Magdaleny Mrózek, a narratorem wydarzenia był aktor Maciej Zakościelny.

W kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach odbył się finał tegorocznych, odbywających się już po raz 27 Międzynarodowych Dni Muzyki Kameralnej i Organowej, które od początku wspiera prezydent tego miasta nad Kamienną.
Wydarzenie uświetniła prezentacja oratorium autorstwa Roberta Grudnia pt. "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę". Przypomnijmy, że oratorium skomponowane zostało z okazji przypadającego w roku bieżącym 1050 rocznicy Chrztu Polski.

alt

alt

Ogólnopolska premiera dzieła odbyła się w kwietniu w Lublinie i była zarazem częścią autorskiego projektu Roberta Grudnia zatytułowanego "Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć". Oratorium obejrzeli i wysłuchali w tym roku mieszkańcy wielu miast w całej niemal Polsce.
Autor oratorium to artysta, który od lat zabiera głos w ważnych i trudnych tematach, dotyczących historii naszego kraju. Jego utwory upamiętniły dotąd takie wydarzenia jak np. rocznicę masakry Polaków na Wołyniu z 1943 roku, Czerwiec 1976 roku. W lipcu 2013 roku jego utwór "Dolorosa. Wołyń 1943" otwierał oficjalne obchody rzezi wołyńskiej. Skomponował też muzykę do wielu spektakli słowno – muzycznych z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz "Słowo Herberta" i "Dobrem Zwyciężać".

alt

W starachowickim koncercie zaprezentowały się połączone chóry "Kamerton" i "Portamento" z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach. Muzycznie wsparła je Orkiestra 966 w składzie Kinga Moczydłowska, wokal; Marcin Obuchowski, tenor; Tomasz Mazur, bas; Piotr Wrona, akordeon; Michał Kowalczyk, kontrabas oraz Robert Grudzień, organy i fortepian. Narrację poprowadził aktor Maciej Zakościelny.

alt

Wieczorny, czwartkowy koncert wysłuchało wielu mieszkańców Starachowic i okolicznych miejscowości.

alt

Poprawiony ( czwartek, 17 listopada 2016 13:33 )