Pamiętali o fundatorze miasta
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 30 grudnia 2016 18:59    PDF Drukuj Email

altPomnik księcia Leszka Czarnego stoi przy jednej z głównych ulic Buska – Zdroju, u podnóża tzw. „Byczej Góry”. Po objęciu tronu krakowskiego i sandomierskiego, na krótko przed swoją śmiercią w 1288 roku nadał osadzie prawa miejskie.  Rzeźba wykonana z brązu, autorstwa Edmunda Juszczyka, powstała staraniem zarządu Towarzystwa Miłośników Buska – Zdroju. Odsłonięcie pomnika nastąpiło niemal trzy lata temu, w styczniu 2013 roku.


„Kto pogłaszcze kiesę Leszka, bogactwo go nie omieszka”. Taka sentencja widnieje na marmurowej tablicy informacyjnej, która towarzyszy rzeźbie przedstawiającej Księcia Leszka Czarnego (1240 – 1288). Pomnik stoi u podnóża „Byczej Góry”, przy alei Mickiewicza, promenadzie łączącej buski Rynek i Park Zdrojowy, posadowiony w centrum zdroju.
Leszek Czarny, wnuk Konrada Mazowieckiego i Henryka Pobożnego, brat Władysława Łokietka. Usynowiony przez Bolesława Wstydliwego, objął w 1279 roku tron krakowski. Prowadził zwycięskie wojny z Rusią, Jadźwingami, Tatarami i Litwinami. Popierał rozwój miast, dążył do zjednoczenia Polski. W 1287 roku nadał Busku prawa miejskie. Zmarł bezpotomnie w 1288 roku i spoczywa w kościele Dominikanów w Krakowie” – czytamy na wspomnianej tablicy.

alt

Dodać należy, że akt lokujący Busko na prawie średzkim pochodzi z 27sierpnia 1287 roku.

alt

Pomnik wykonany z brązu, mierzący 220 cm wysokości i o wadze blisko 350 kilogramów, zaprojektował absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Edmund Juszczyk, a tablicę wykonał Maciej Dutkiewicz.
Odsłonięty 13 stycznia 2013 roku pomnik powstał z inicjatywy władz Towarzystwa Miłośników Buska – Zdroju
w osobach Leszka Gadawskiego (prezesa), Tadeusza Ury i Alicji Bednarskiej (wiceprezesów) oraz Franciszka Rusaka (honorowego prezesa TMB).

Poprawiony ( poniedziałek, 09 stycznia 2017 19:10 )