Zachodniopomorskie
Most w Siekierkach otworzy się na rowerowych turystów
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 22 stycznia 2019 11:46    PDF Drukuj Email

To będzie jedna z największych atrakcji zachodniopomorskich tras rowerowych, ale i całego polsko – niemieckiego pogranicza nastawionego na turystykę rowerową. Po wielu latach marzeń i starań, dawny most kolejowy Siekierki – Neurüdnitz w końcu stanie się ścieżką pieszo-rowerową. Partnerzy projektu czyli Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz strona niemiecka Urząd Barnim-Oderbruch podpisali umowę na realizację projektu. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek Olgierd Gęblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 28 lutego 2019 07:36 )
 
Zajrzyj do „Czerwonego Ratusza”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 04 stycznia 2019 16:00    PDF Drukuj Email

Jest jednym z bardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych w Szczecinie. Mam na myśli budynek dawnego Ratusza miejskiego, zbudowanego z czerwonej cegły. Budynek znajduje się niemal w centrum miasta, przy placu Stefana Batorego.

Więcej… Poprawiony ( poniedziałek, 04 lutego 2019 08:46 )
 
Kotwica stoi na pomniku
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 23 grudnia 2018 10:56    PDF Drukuj Email

altO związkach z położonym kilkadziesiąt kilometrów od miasta morzem Bałtyckim przypomina pomnik w kształcie kotwicy, który znajduje się niemal w centrum stolicy Zachodniego Pomorza, Szczecina. Pomnik usytuowany jest na placu Tobruckim, który wcześniej nosił nazwę placu Targowego.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 20 stycznia 2019 11:09 )
 
W Cedyni zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 17 grudnia 2018 07:31    PDF Drukuj Email

altPo raz czwarty na placu Wolności zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Obok wielu wystawców w trakcie imprezy w repertuarze popularnych kolęd i pastorałek zaprezentowali się lokalni artyści. Były też warsztaty skierowane głównie do najmłodszych uczestników imprezy.

Więcej… Poprawiony ( środa, 16 stycznia 2019 12:51 )
 
"Podróżniczka" zdobi Kołobrzeg
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 11 grudnia 2018 15:18    PDF Drukuj Email


altPierwotnie była elementem stanowiącym atrakcję części uzdrowiskowej miasta, ale później rzeźba przeniesiona została do jego centrum, nieopodal ratusza, katedry i siedziby urzędu miasta. Chodzi o rzeźbę młodej dziewczyny robiącej sobie selfie, która od ponad roku stoi w mieście nad Parsętą.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 06 stycznia 2019 15:33 )
 
W Kołobrzegu upamiętnili Marszałka Józefa Piłsudskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 14 listopada 2018 12:44    PDF Drukuj Email

altW mieście nad Parsętą pamiętali o wybitnym Polaku, jednym ze współautorów Niepodległości – Józefie Klemensie Piłsudskim. Niemal w centrum miasta stoi pomnik wykonany z brązu przez dwóch artystów: Romualda Grodzkiego i Ryszarda Gryczkę.

Więcej… Poprawiony ( środa, 26 grudnia 2018 13:31 )
 
Jest miasta oknem na świat...
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 15 października 2018 19:12    PDF Drukuj Email

altPort morski w Kołobrzegu to nie tylko w sezonie letnim jedna z atrakcji turystycznych miasta, dodatkowo zarządzana przez spółkę odpowiedzialną za infrastrukturę stanowiącą jego część, ale przede wszystkim przysłowiowe „okno na świat” miasta położonego przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 20 listopada 2018 19:54 )
 
Odwiedźcie Gryfice, bo warto…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 06 września 2018 18:33    PDF Drukuj Email

altTu ludzie osiedlali się już w XIII wieku, tuż obok istniejącej wówczas przeprawy przez rzekę Regę. To książę Warcisław III nadał miastu prawa, a nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od następcy wspomnianego księcia,  jego kuzyna Barnima I.  Brzmiała ona wówczas: Gryfia Góra – miasto nad Regą (łac. Civitat Griphemberch super Regam) lub niemieckiej nazwy Greif lub Grief, oznaczających gryfa.  Dziś Gryfice to ośrodek administracyjny, w którym mieszczą się władze samorządowe miasta i powiatu.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 26 października 2018 09:51 )
 
Festiwal „Cedynia na okrągło”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 28 sierpnia 2018 10:03    PDF Drukuj Email

altCedynia przygotowuje się do organizacji kolejnej edycji polsko-niemieckiego festiwalu Cedynia na okrągło. Festiwal przyjął się jako „święto dyni”, jednak jest to coś więcej. Wydarzenie jest spotkaniem wielu aktywnych obywateli, rękodzielników i rzemieślników, którzy pragną zaprezentować swój warsztat. Jest to także okazja do pochwalenia się swoimi zdolnościami kulinarnymi i potrawami, wśród których w tym roku królować będzie ryba.Dokładnie miesiąc pozostał do kolejnej edycji organizowanego w tym pięknym zakątku Polski i województwa zachodniopomorskiego festiwalu „Cedynia na okrągło”.
Cedynia, jako gmina, w której znajdują się znakomite walory wędkarskie, odbywają się zawody spinningowe oraz spotkania stowarzyszeń wędkarskich, postawiła w tym roku na produkty rybne i znaczenie akwenów wodnych w lokalnym przemyśle. W tym roku organizatorzy planują formuły festiwalu, poprzez zamknięcie ulic i stworzenie wokół placu Wolności mnóstwa alei tematycznych.
Na ulicy Staromiejskiej będzie wejście do festiwalu „przez las”, później przez ogrody i pola. Organizatorzy zachęcają do udziału w wydarzeniu i pomocy przy stworzeniu niezwykłego klimatu tego festiwalu. Zapraszamy m.in. do przyjazdu i przygotowania stoiska, aby goście uczestniczący w festiwalu mogli dowiedzieć się również wielu ciekawostek o naszych zachodnich sąsiadach. Od lat Cedynia buduje partnerstwo na linii Szczecin – Cedynia – Berlin, a w przyszłości planowana jest budowa trans granicznej turystycznej marki.
Zgodnie z deklaracjami organizatora celem jest, aby (…) „każdy kolejny tworzony przez nas festiwal był lepszy od poprzedniego. W ubiegłym roku przybyło do nas ponad 50 wystawców z różnych stron województwa zachodniopomorskiego i nie tylko. Pragniemy, aby w tym roku było ich jeszcze więcej, ale aby wystawcy mieli korzyść i satysfakcję z przedstawienia swojego warsztatu, potrzebni są jeszcze goście chętni do konsumpcji. Dlatego też zachęcamy również do zorganizowania autokarów, które dowiozą naszych gości do Cedyni (…)”.
W programie festiwalu przewidziano mnóstwo atrakcji dla każdego pokolenia, między innymi ciekawe debaty, warsztaty tematyczne, koncerty, a także animacje dla dzieci oraz dmuchane zamki i wiele zabaw ruchowych. Wszystko to po to, aby jednoczyć lokalne społeczeństwo i wypromować cedyński festiwal. Odbędzie się on w sobotę 29 września.

alt

Szczegółowy program festiwalu czytelnicy znajdą na plakacie.


Poprawiony ( wtorek, 02 października 2018 10:11 )
 
Zaliczane są do popularniejszych bałtyckich kąpielisk
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 25 sierpnia 2018 16:47    PDF Drukuj Email

altChoć jest miejscowością z niewielką liczbą stałych mieszkańców, to latem przez jej centrum trudno przejść. Sprawiają to oczywiście turyści, którzy licznie do tego popularnego kąpieliska zjeżdżają niemal z całego kraju. I nie tylko, bo pojawiają się również goście z zagranicy. Dominują ci z Niemiec.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 23 września 2018 17:14 )
 


Strona 1 z 2