Latarnia morska w Kołobrzegu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 15 sierpnia 2018 12:40    PDF Drukuj Email

altZaliczyć ją można do grona charakterystycznych budowli zlokalizowanych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Dla wielu to także jedna z atrakcji turystycznych miasta u ujścia Parsęty. Znajduje się tuż przy wejściu do portu, nieopodal zlokalizowanej w strefie uzdrowiskowej plaży. To latarnia morska w Kołobrzegu.  Stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych i ważnych punktów nawigacyjnych na środkowym Bałtyku. Jej historia sięga XVII wieku, a dokładniej 1666 roku, gdy na dachu budynku mieszczącego ówczesny zarząd portu w Kołobrzegu, zapalono światło pierwszej latarni morskiej.
Jak wynika z dostępnych materiałów historycznych, światło to zapalano okresowo (w oczekiwaniu na przybycie do portu statków bądź okrętów). Tak naprawdę światło latarni morskiej na stałe rozbłysło dokładnie 233 lata później, w 1899 roku. Po demilitaryzacji kołobrzeskiej twierdzy wybudowana została wieża zaopatrzona w maszt z wysięgnikiem. Palono na nim światło mające źródło w lampie z zastosowaną soczewką Fresnela (skonstruowaną przez tego francuskiego inżyniera i fizyka ponad 70 lat wcześniej). Paliwem dla tej lampy był olej rzepakowy, którego rocznie zużywano kilkadziesiąt kilogramów.

alt

Na początku XX wieku do funkcjonowania latarni morskiej wprowadzono kilka innowacji. Pojawiło się m.in. światło przerywane zasilane gazem, a jego źródło usytuowano na szczycie blisko 25 metrowej murowanej wieży. Wzrósł też zasięg latarni do około 12 mil morskich. Tak kołobrzeska latarnia morska funkcjonowała praktycznie do 1945 roku, gdy zniszczona została przez hitlerowców podczas słynnych walk o miasto (zburzono ją, bo stanowiła doskonały punkt orientacyjny dla artylerzystów ostrzeliwujących kołobrzeską twierdzę).
Tuż po zakończeniu działań wojennych obiekt został szybko odbudowany. Wieża została wzniesiona w oparciu o konstrukcję dawnego fortu zlokalizowanego u wejścia do portu. U jej stóp jest szeroki okrągły dziedziniec, otoczony niskim murkiem z czerwonej cegły z metalowym płotem, którego elementy przedzielone są przęsłami z cegły w kształcie wieżyczek. Na budowli pojawił się orzeł a pod nim napis z liter z brązu: „Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość”.

alt

Obok latarni morskiej w marcu 1945 roku doszło do uroczystości zaślubin z morzem.
W 1972 roku rozpoczęto remont kapitalny latarni morskiej z uwagi na jej pogarszający się stan techniczny. Została przebudowana i zmniejszono jej podstawę oraz wybudowano nowe stalowe schody we wnętrzu. Zamontowano też nowoczesny obrotowy aparat optyczny wyposażony w żarówki o mocy 200 W każda
, dzięki czemu przy dobrej widoczności jej światło widoczne jest z odległości około 18 mil morskich. W latarni morskiej znalazły schronienie m.in. kawiarnia i muzeum minerałów.
Niewątpliwie ten zabytkowy obiekt, charakterystyczny dla zabudowań portowych,  stanowi jedną z wielu atrakcji Kołobrzegu.

alt

Poprawiony ( sobota, 22 września 2018 13:01 )