Zaliczane są do popularniejszych bałtyckich kąpielisk
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 25 sierpnia 2018 16:47    PDF Drukuj Email

altChoć jest miejscowością z niewielką liczbą stałych mieszkańców, to latem przez jej centrum trudno przejść. Sprawiają to oczywiście turyści, którzy licznie do tego popularnego kąpieliska zjeżdżają niemal z całego kraju. I nie tylko, bo pojawiają się również goście z zagranicy. Dominują ci z Niemiec.


Ustronie Morskie usytuowane jest na Równinie Białogardzkiej, w zachodniej części Wybrzeża Słowińskiego, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim (około 20 kilometrów na wschód od tego kurortu). Jest siedzibą władz administracyjnych gminy. Do końca XIX wieku była typową wsią rybacką. Później, z czasem powstawania obiektów wypoczynkowych i wczasowych, nabierała charakteru typowo letniskowego. Do rozwoju przyczyniła się także budowa linii kolejowej Koszalin – Kołobrzeg, co skomunikowało Ustronie Morskie z wielu miastami (w tym Berlinem).

alt

Ma ledwie kilka tysięcy stałych mieszkańców, ale latem przeżywa prawdziwy najazd turystów. Wtedy też ciężko jest przejść główną ulicą miejscowości, zaparkować pojazd czy znaleźć wolne miejsce w licznych lokalach gastronomicznych. A powodem jest fakt, że Ustronie Morskie jest jednym z najpopularniejszych kąpielisk. Tu znajduje się bogata i zarazem różnorodna baza noclegowa (wiele ośrodków wypoczynkowych i wczasowych, sanatoriów, pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych o sezonowym lub całorocznym charakterze).

alt

Miejscowość ma wiele atrakcji, do których należy niewątpliwie park nadmorski z przystanią dla rybaków, którą w 1994 roku wyznaczył Urząd Morski w Słupsku. W przystani znajdziemy m.in. dalbę wyciągową oraz plażę do bazowania łodzi. Przystań wyposażono także w slip oraz niewielkie zaplecze gastronomiczne z kilkoma smażalniami świeżych ryb. W jej pobliżu znajduje się także krótkie molo, z którego rozpościera się piękny widok na niski klif oraz wąską plażę (malowniczo wyglądającą przy wzburzonym morzu).

alt

W niedalekiej odległości od centrum wsi znajdują się pozostałości po umocnieniach wojskowych z minionego okresu. Tu bowiem znajdował się jeden z rozbudowanych systemów obrony wybrzeża (w tym stanowiska baterii artylerii nadbrzeżnej oraz później dywizjonu rakietowego). Na wysokich wydmach pojawiły się urządzenia obserwacyjne stosowane przez Wojska Ochrony Pogranicza (m.in. systemy radiolokacyjne i radary).
Do Ustronia Morskiego w sezonie kursują autobusy miejskiego przewoźnika z Kołobrzegu, a także prywatne busy. Przez południową część miejscowości przebiega droga krajowa nr 11 z Koszalina do Kołobrzegu. Tu także znajduje się stacja kolejowa na wspomnianej linii.

Poprawiony ( niedziela, 23 września 2018 17:14 )