Jest miasta oknem na świat...
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 15 października 2018 19:12    PDF Drukuj Email

altPort morski w Kołobrzegu to nie tylko w sezonie letnim jedna z atrakcji turystycznych miasta, dodatkowo zarządzana przez spółkę odpowiedzialną za infrastrukturę stanowiącą jego część, ale przede wszystkim przysłowiowe „okno na świat” miasta położonego przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku.


Historia kołobrzeskiego portu nierozerwalnie łączy się z dziejami tego nadmorskiego miasta i kurortu. To kilkaset lat tradycji związanych przede wszystkim z rybołówstwem oraz handlem. Ale nie tylko, bo port z racji położenia, niemal na środkowym wybrzeżu, pełnił też strategiczne funkcje militarne (był w okresie PRL jedną z większych i ważniejszych strategicznie baz stacjonowania okrętów Marynarki Wojennej).

alt

Dziś to przede wszystkim miejsce, na którym obok przestrzeni biurowej oraz tej przeznaczonej pod handel, znalazło się kilkaset metrów nabrzeża, przy którym cumuje flota kutrów rybackich, jednostek handlowych i wybudowana została nowoczesna marina. W zachodniej części wydzielony jest też fragment dla jednostek pływających Marynarki Wojennej.

alt

alt

Po wschodniej stronie znajduje się port pasażerski. Tu znajdziemy statki obsługujące regularną linię na duńską wyspę Bornholm czy też te, oferujące w sezonie letnim krótkie rejsy wycieczkowe po nieodległej części Morza Bałtyckiego. Te ostatnie (tj. np. „Viking” czy „Pirat”) stylizowane są na okręty pirackie. Można też wybrać się na krótki rejs okrętem torpedowym, który dla wszystkich miłośników militariów stanowi dodatkową atrakcję.

alt

alt

Częścią usytuowanego przy ujściu rzeki Parsęty portu, tuż przy latarni morskiej i plaży, jest falochron, stanowiący ogólnodostępny ciąg spacerowy dla mieszkańców i turystów, będący zarazem najdalej wysuniętym w morze punktem widokowym (bezpłatny wstęp możliwy jest dopiero w późnych godzinach popołudniowych).
Przy porcie znajdziemy też wiele restauracji, a w sezonie letnim punkty gastronomiczne, wśród których przeważają smażalnie ryb.      

alt


Poprawiony ( wtorek, 20 listopada 2018 19:54 )