W Kołobrzegu upamiętnili Marszałka Józefa Piłsudskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 14 listopada 2018 12:44    PDF Drukuj Email

altW mieście nad Parsętą pamiętali o wybitnym Polaku, jednym ze współautorów Niepodległości – Józefie Klemensie Piłsudskim. Niemal w centrum miasta stoi pomnik wykonany z brązu przez dwóch artystów: Romualda Grodzkiego i Ryszarda Gryczkę.W centrum Kołobrzegu, na skwerze u zbiegu ulicy Armii Krajowej z ulicą Sybiraków, usytuowano pomnik Józefa Klemensa Piłsudskiego, który mieszkańcy miasta nazywają potocznie Pomnikiem 1. Marszałka RP Józefa Piłsudskiego. To jeden z wielu pomników jednego ze współtwórcy niepodległości naszego państwa, o którym warto wspomnieć szczególnie w roku jubileuszowym 100. lecia Odzyskania Niepodległości, po 123 latach zaborów i nieobecności Polski na mapie Europy.
Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika I-go Marszałka RP Józefa Piłsudskiego, którego przewodniczącym został Ryszard Gryczko, członek zarządu Związku Żołnierzy AK, Oddziału Regionalnego w Kołobrzegu. Kamień węgielny pod przyszły pomnik wmurowano 11 listopada 1999 roku, w trakcie obchodów Dnia Niepodległości. Wówczas też, w obecności władz samorządowych, dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy, która obecnie przytwierdzona jest do cokołu Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Honorowy patronat nad dziełem budowy pomnika objął ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski,
który w liście skierowanym do uczestników uroczystości napisał: „Marszałek uosabiał wartości niezbywalne dla Narodu Polskiego – umiłowanie i dążenie do niepodległości oraz zdolność do poświęceń. Pamięć o jego czynach pozostanie częścią historii państwa polskiego. Dorobek Marszałka leży u podstaw naszej teraźniejszości i przyszłości, jest lekcją historii dla młodego pokolenia”. Kilka lat później, w 2002 roku honorowy patronat nad dziełem budowy pomnika objął także prezydent miasta Kołobrzeg – Zbigniew Błaszczuk.

alt

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego ma formę okazałego popiersia, które przedstawione zostało na tle orła w koronie stylizowanego na łopoczący sztandar. Sylwetka Marszałka ukazana jest w kurtce mundurowej wg. wzoru z 1919 roku, z Orderem Virtuti Militari na piersi oraz dłońmi wspartymi na szabli. Na lewym skrzydle orła autorzy umieścili ważne daty z życia marszałka i historii Narodu Polskiego (1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922 i 1926).
Popiersie osadzone zostało na smukłym, blisko półtorametrowym cokole. Na jego frontowej ścianie umieszczono scenę przedstawiającą św. Krzysztofa przenoszącego przez rzekę małego Chrystus – to symboliczne odwołanie do tego co uczynił Józef Piłsudski, pod którego przewodnictwem Polska „przeprawiła się” z niewoli do wolności. Całość dodatkowo podwyższa drugi, niewysoki postument, na którym umieszczono napis „1867 – 1935 1. Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu Naród”.

Gipsowy model pomnika przygotowany został wspólnie przez artystę rzeźbiarza – Romualda Grodzkiego oraz artystę plastyka – Ryszarda Gryczko. Odlew z brązu wykonał artysta rzeźbiarz Romuald Wiśniewski, który posiada swoją pracownię w Kamicy (gm. Gościno).

Poprawiony ( środa, 26 grudnia 2018 13:31 )