Kotwica stoi na pomniku
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 23 grudnia 2018 10:56    PDF Drukuj Email

altO związkach z położonym kilkadziesiąt kilometrów od miasta morzem Bałtyckim przypomina pomnik w kształcie kotwicy, który znajduje się niemal w centrum stolicy Zachodniego Pomorza, Szczecina. Pomnik usytuowany jest na placu Tobruckim, który wcześniej nosił nazwę placu Targowego.


Plac powstał w latach 70. XIX wieku i umiejscowiony został przed Czerwonym Ratuszem (zwanym też Nowym) oraz gmachem Poczty, który zamykał przestrzeń od strony przepływającej w pobliżu Odry. Pierwotnie nosił nazwę placu Targowego (obecnie to plac Tobrucki, w nazwie nawiązujący do jednego z epizodów II wojny światowej).
Istotnym elementem tego placu jest aktualnie fontanna z kotwicą. Ale pierwotnie był tu pomnik Sediny, uosabiającej Szczecin jako hanzeatyckie miasto handlu i żeglugi.

Postać młodej kobiety przedstawiono z żaglem na pokładzie statku, na którego dziobie przysiadł Merkury, bóg handlu. Tej kompozycji tam nie znajdziemy, bo najprawdopodobniej w okresie II wojny światowej została rozebrana i przetopiona na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

alt

Po wojnie na miejscu rzeźb ustawiono kotwicę, która wraz z towarzyszącą jej fontanną stanowi fragment architektonicznej koncepcji zagospodarowania placu. Reszty dopełniają rosnące tu okazy rzadkich gatunków drzew i krzewów.
Plac znajduje się nieopodal dworca autobusowego i PKP. Stanowi jeden z obowiązkowych punktów programu wycieczek po Szczecinie.

Poprawiony ( niedziela, 20 stycznia 2019 11:09 )