Wieża widokowa w Cedyni
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 04 kwietnia 2020 08:37    PDF Drukuj Email

Jest jedną z atrakcji turystycznych Cedyni i zarazem obiektem wpisanym do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Z racji upływu czasu władze samorządowe zdecydowały się na realizację projektu rewitalizacji tej wieży.Została zbudowana dzięki inicjatywie burmistrza Cedyni Ernesta Eduarda Melchera w 1895r. na wzniesieniu Schützenberg jako pomnik wojenny. Na ścianach wieży umiejscowione były trzy pamiątkowe granitowe tablice z nazwiskami cedynian, którzy polegli podczas wojen Prus z Danią w 1864, z Austrią w 1866 i z Francją w latach 1870/1871 oraz niewielka żeliwna tablica upamiętniająca żołnierza Kuhna, poległego w 1903r. podczas wojny z Chinami.

Cedyńską wieżę zaprojektował i wybudował wraz ze swoimi rzemieślnikami cedyński mistrz budowlany Krüger. Realizacja inwestycji kosztowała 5000 marek. 7 lipca 1895r. wieża została przekazana władzom miasta i udostępniono ją do zwiedzania. Otwarcie wieży miało być uroczyste i połączone z musztrą żołnierzy, defiladą weteranów oraz honorowym salutem armatnim. Niestety, Podczas próbnego wystrzału z zabytkowego moździerza zginął 10 – letni chłopiec. Uroczystość została więc odwołana, a miasto okryło się żałobą.

Wieża przetrwała dwie wojny światowe. Według różnych przekazów w czasie walk w lutym 1945 r. służyła Armii Czerwonej jako punkt obserwacyjny. Później, uznana jako obiekt o znaczeniu militarnym, wykorzystywana była do 1956 r. jako strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. W międzyczasie zostały usunięte wszystkie tablice poświęcone poległym żołnierzom. Po 1956r. wieża została odremontowana i udostępniona do zwiedzania.


alt


Wieża 14 m wysokości i jest podzielona na 4 kondygnacje. Jednak w połączeniu z naturalnym wzniesieniem roztacza się z niej wspaniały widok na Żuławy Cedyńskie aż po Hohensaaten i Lunow, na południe po Bad Freienwalde i Odrzycko (Oderberg) oraz na północny wschód po Świecie nad Odrą (Schwedt).

Od czasów swojego powstania wieża jest główną atrakcją turystyczną Cedyni. Górująca na miastem wieża sprawia, iż jest ona z daleka widoczna i stanowi jeden z charakterystycznych akcentów krajobrazu Cedyni i jej okolic.

Z uwagi na stan techniczny tego zabytkowego obiektu władze Cedyni zdecydowały się na jego remont. Inwestycja wynika z Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Cedynia na lata 2017-2023 stanowiącego załącznik do Uchwały Nr XXX/310/2017 Rady Miejskiej w Cedyni z dnia 29 listopada 2017 roku, wpisanego do wykazu programów rewitalizacji województwa zachodniopomorskiego.

Zakres rzeczowy projektu obejmuje: remont wieży widokowej (wraz z montażem iluminacji świetlnej, monitoringiem, elementami małej architektury, uporządkowaniem terenu), nadzór inwestorski i promocję projektu.

Poprawiony ( niedziela, 26 kwietnia 2020 08:41 )