Smaczna zupa z Huty Starej
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 22 września 2019 15:31    PDF Drukuj Email

Po dłuższej nieobecności na stronach naszego portalu wracamy do przepisów, którymi chwalą się Koła Gospodyń Wiejskich działające na obszarze Powiatu Kieleckiego. To efekt organizowanego co roku przez Starostwo konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę. W ciągu najbliższych miesięcy prezentować będę potrawy z 2019 roku.Dzięki uprzejmości kierownictwa Starostwa Kieleckiego otrzymałem dostęp do potraw prezentowanych podczas XII już Konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego. Będę chciał w miarę systematycznie prezentować te ciekawe i smaczne przepisy. Smaczne, bo sprawdzone i to nie tylko przez specjalne jury. W mijającym roku tematem wiodącym konkursu były zupy, stąd to one właśnie dominować będą w kąciku Regionalne smaki.

Dziś zapraszam do przygotowania zupy zwanej „Partyzantką”. Do jej przygotowania potrzebne będą następujące składniki: na zakwas: 2 łyżeczki otrębów żytnich i ½ szklanki letniej wody, a także 1 cebula, ½ szklanki śmietany, ½ szklanki kaszy jaglanej, 2 łyżki suszonych grzybów, słonina oraz sól i pieprz do smaku.

alt

Wykonanie jest potrawy jest bardzo proste, choć nieco czasochłonne, bo najpierw musimy otręby zalać letnią wodą i pozostawić w ciepłym miejscu na 3-4 dni. Namoczone grzyby gotować przez około 45 minut. Wsypać kaszę i gotować do miękkości. Słoninę pokroić w kostkę i usmażyć. Dodać cebulę i podsmażyć na złoty kolor. Wlać do barszczu z grzybami okrasę i doprawić solą i pieprzem. Na koniec wlać śmietanę (najlepiej kwaśną) i gotować przez około 10 minut.


Poprawiony ( sobota, 19 października 2019 15:58 )