Spółdzielnie Mleczarskie z Chmielnika i Opatowa na szlaku
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 27 listopada 2016 16:00    PDF Drukuj Email

altW Bałtowie odbyło się spotkanie, podczas którego do Szlaku Świętokrzyskiej Kuźni Smaków przyjętych została grupa kolejnych podmiotów. W ten sposób szlak potwierdził swoją przynależność do największych i najbardziej znanych tego typu przedsięwzięć kulinarnych w Polsce. W uroczystości obok wielu zaproszonych gości wzięli udział również przedstawiciele dwóch znanych i cenionych w regionie świętokrzyskim spółdzielni mleczarskich, w Opatowie i Chmielniku, prezentując pełen asortyment produkcji wyrobów tradycyjnych.


Przynależność do szlaku gwarantowana jest certyfikatem, który jest jednocześnie potwierdzeniem standardów stawianych przez markę Świętokrzyska Kuźnia Smaków. Podmioty, aby uzyskać taki certyfikat musiały spełnić określone wymagania, między innymi w przypadku restauracji oferować minimum trzy potrawy kuchni regionalnej, posiadać wydzieloną kartę menu pod nawą „Potrawy kuchni regionalnej – świętokrzyskie smaki” opatrzoną logo ŚKS oraz posiadać „Kredens” z produktami tradycyjnymi ze szlaku. W przypadku producentów produktów tradycyjnych, certyfikat mogły uzyskać podmioty, które wytwarzają minimum jeden produkt tradycyjny uznany, to jest taki, który został wpisany na listę produktów tradycyjnych, bądź jest laureatem konkursu na najlepszy produkt tradycyjny województwa świętokrzyskiego, np. Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów lub inny konkurs, w którym kryterium stanowiła gwarancja tradycyjnego sposobu wytwarzania.

alt
Wydarzenie w Bałtowie przyciągnęło kilkaset osób, głównie z powiatów sandomierskiego, opatowskiego, ostrowieckiego i kieleckiego. Wśród uczestników byli przedstawiciele samorządów szczebla powiatowego i gminnego, grupa uczestników wyjazdu studyjnego koordynowanego przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, lokalnych organizacji turystycznych, przedsiębiorcy sektora gastronomicznego, turystycznego, agroturystycznego, członkinie kół gospodyń wiejskich i wielu innych.
Atrakcją wydarzenia była prezentacja oferty kulinarnej Świętokrzyskiej Kuźni Smaków. Można było posmakować potraw regionalnych przygotowanych przez restauracje i gospodarstwa agroturystyczne, między innymi żołądków gęsich, kwaśnicy sandomierskiej, gęsi kieleckiej z fasolą, kugla, grycoków, parzybrody chłopskiej i wielu innych. Nie zabrakło również win z winnic sandomierskich „Nad jarem” i „Winnicy Płochockich”, serów dojrzewających z Serowni Podłazy, pysznych wędlin od Walczyka i Kędziory, miodów, przetworów z Zochcina, chleba od Bednarskich i z piekarni Lipnik, soków od Kotów z Bielin.

alt

Oczywiście nie mogło zabraknąć wiodących producentów z branży mleczarskiej, w tym Opatowskiej Spółdzielni Mleczarskiej znanej z wytwarzania znakomitych i poszukiwanych w kraju i za granicą "krówek opatowskich" (w całym asortymencie smaków i opakowań, w które konfekcjonowany jest opatowski przysmak).
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Chmielniku prezentowała te wyroby, z których jest ceniona czyli całej gamy twarogów chmielnickich oraz doskonałego, odznaczającego się niezwykłymi wartościami smakowymi i poszukiwanego na rynku masła chmielnickiego.

alt

Wydarzenie było realizowane przez ŚODR Modliszewice w ramach projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, którego jednym z celów było wykreowanie i urynkowienie wybranych produktów i potraw tradycyjnych poprzez sieć ciekawostek kulinarnych regionu Gór Świętokrzyskich. Stworzenie swego rodzaju oferty turystycznej opartej na dziedzictwie kulinarnym regionu, która będzie wizytówką kulinarną województwa świętokrzyskiego. Organizatorzy mają nadzieje, że wydarzenie w „Bałtowskim Zapiecku” było przykładem prezentacji takiej oferty.

alt

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Poprawiony ( niedziela, 04 grudnia 2016 16:16 )